Szlachetna Paczka

  Szlachetna Paczka

  W tym roku odbyła się już 20. edycja Szlachetnej Paczki. Ze względu na COVID-19, tym razem była jeszcze potrzebniejsza i nieco inna niż zazwyczaj. Organizatorzy musieli zadbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, beneficjentów i pracowników. Zaraz po wybuchu pandemii, zaczęli też zajmować się samotnymi osobami starszymi oraz dziećmi wykluczonymi cyfrowo. Jak wyglądała realizacja tegorocznej pomocy?

  Już od blisko 20 lat "Szlachetna Paczka" pomaga najbardziej potrzebującym ludziom w Polsce. Co roku tysiące rodzin czeka, aż wolontariusze i darczyńcy zrealizują ich marzenia. Ciepłe koce, łóżka czy środki higieniczne - to rzeczy, które mogą zapewnić im szczęście, a nas nie kosztują wiele. Właśnie teraz trwa "Weekend Cudów", podczas którego otrzymają swoją pomoc.

  W sobotę, 14 listopada rusza 20. edycja Szlachetnej Paczki. Tego dnia na stronie akcji pojawią się historie tysięcy rodzin z całej Polski, które w tym wyjątkowo trudnym roku potrzebują wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. O szczegółach opowiedziały nam Joanną Sadzik - szefowa Szlachetnej Paczki oraz Anna Siedlewska-Cieślińska - liderka Szlachetnej Paczki z Banku BNP Paribas.

  Siatkarze Politechniki Warszawskiej i Zaksy Kędzierzyn Koźle połączyli siły i razem przygotowali Szlachetną Paczkę. Kto jest jej adresatem? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN siatkarza Andrzeja Wronę. W jakie jeszcze akcje jest zaangażowany nasz gość?

  Prezydent RP Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda ponownie wzięli udział w akcji Szlachetna Paczka. Dlaczego się w nią angażują? Jakiej rodzinie postanowili pomóc w tym roku?

  Polskie biegaczki, które na ostatnich Mistrzostwach Europy zdobyły złoto w sztafecie 4x400: Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Martyna Dąbrowska i Justyna Święty-Ersetic wsparły w tym roku Szlachetną Paczkę. Zrobiły to pierwszy raz? Dla kogo przygotowały prezenty? Z lekkoatletkami rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Marcin Sawicki: "Ponieważ są w Polsce rodziny, które na święta życzą sobie mąki, oleju, kawy i herbaty. Czyli sytuacja jest bardzo poważna. To jest taka inicjatywa, która daje tym rodzinom właśnie te rzeczy i dużo, dużo więcej". O akcji Szlachetna Paczka, naszemu reporterowi opowiedziały Magda Steczkowska, która wspiera tę akcje od 18 lat i Joanna Sadzik - prezes Stowarzyszenia Wiosna: "Dzisiaj otworzyliśmy bazę rodzin. To oznacza, że każdy z Państwa może wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę, która chwyci go za serce i przygotować właśnie szlachetna paczkę dla niej".

  Pan Mirosław jest gitarzystą. Niestety z powodu utraty wzroku przestał grać. Ile przeszedł już operacji? Czy jest szansa, że odzyska wzrok? Pana Mirosława odwiedził ambasador Szlachetnej Paczki Tomasz Ciachorowski. Jaki prezent przyniósł muzykowi? Czy aktorowi udało się namówić Pana Mirosława do zagrania na gitarze?

  Tomasz Kot dołączył do Szlachetnej Paczki. Z jakiego powodu postanowił zaangażować się w tę akcję społeczną? Aktora gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, o co zaapelował do naszych widzów. Do naszego studia przyszła również dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Joanna Sadzik. Opowiedziała na czym polega praca wolontariuszy.

  W szkole podstawowej nr 132 w Warszawie, gdzie swój magazyn ma "Szlachetna Paczka", Robert Stockinger spotkał się z Agatą Kuleszą i Joanną Kulig, które aktywnie uczestniczą w tej akcji. Co zachęciło je do uczestnictwa i co włożyły do swojej paczki? Jak wyglądają świąteczne przygotowania w ich domach?

  Jerzy Górski to były narkoman, który po wyjściu z nałogu został mistrzem świata w podwójnym Ironmanie. Na podstawie jego życia powstał film "Najlepszy". W postać wybitnego polskiego triathlonisty wcielił się Jakub Gierszał. Obu panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Jak - według Pana Jerzego - Jakub poradził sobie z rolą? Co dla młodego aktora było trudniejsze - granie narkomana czy granie triathlonisty? Czy to prawda, że przed filmem nie potrafił dobrze pływać? Kto Panu Jerzemu pomógł wyjść z narkomanii? Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy również o ich udziale w akcji Szlachetna Paczka.

  Szlachetną Paczkę wspierają mistrzowie olimpijscy: wioślarka Magdalena Fularczyk-Kozłowska i lekkoatleta Tomasz Majewski. O swoim zaangażowaniu w akcję mówili w Dzień Dobry TVN. Co Magda włożyła do paczki w zeszłym roku? Czy dostają informacje, jak ich podarunki były przyjęte? Co ich poruszyło w listach od potrzebujących rodzin?

  Szlachetna Paczka to niezwykła inicjatywa na rzecz potrzebujących. W tym roku zamierza pomóc 20 tys. rodzin, czyli ok. 100 tys. osób. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ambasadorki Szlachetnej Paczki Olgę Frycz i Joannę Jędrzejczyk, aby zapytać o ich rolę w akcji. Jak się do niej przyłączyć? Obok nich usiadła dyrektor "Szlachetnej Paczki" Joanna Sadzik. Powiedziała, ile osób w Polsce doświadcza biedy i wykluczenia.

  Szlachetna Paczka to ewenement na skalę światową. Tu nie ma przypadków. Akcja gromadzi wokół siebie aż 12 tys. wolontariuszy w 800 lokalizacjach. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubiśka spotkała się z ambasadorami akcji Małgorzatą Rozenek-Majdan i Radosławem Majdanem, którzy powiedzieli więcej o inicjatywie. Święta to tradycyjnie czas obdarowywania się wzajemnie prezentami, ale warto pamiętać, że, jak powiedział Radosław Majdan, "Są tacy, którzy nie mają od kogo tych prezentów dostać". Dlatego tak ważna jest pomoc. Wesprzyj akcję i wywołaj uśmiech na ustach kogoś, kto naprawdę potrzebuje pomocy!

  Podróżniczka Paulina Kozub-Chwastek zawsze marzyła o tym, by jej przyszły mąż był himalaistą i - jak mówi - miał wielkie pasje. Wtedy poznała Wojtka, który kochał góry, był himalaistą, grał na gitarze i pianinie oraz śpiewał. Zakochał się. Gdy miała 19 lat wzięli ślub. Po roku urodziła się ich córka. Miesiąc po jej narodzinach Wojtek zginął w górach. Świat Pauliny nagle się zawalił... Jednak kilka miesięcy później odezwali się do niej wolontariusze Szlachetnej Paczki, który chcieli jej pomóc. Teraz ona sama pomaga innym. Poznajcie historię Pauliny Kozub-Chwastek.

  W tym roku rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Wśród gwiazd, które w tym roku pomagają biednym rodzinom, są m.in. piłkarze reprezentacji Polski. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ks. Jacka Stryczka, aby zapytać o szczegóły tej wyjątkowej akcji. Jak można przyłączyć się do Szlachetnej Paczki? Kto zgłasza potrzebujących? Kto nie otrzyma pomocy od wolontariuszy?