Rośliny i kwiaty
Dracena to niezwykle łatwa w pielęgnacji roślina doniczkowa, które idealnie nadaje się do uprawy domowej. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie świetnie radzi sobie z wysokimi temperaturami i może cieszyć oko przez cały rok. Różnorodne gatunki i odmiany draceny sprawiają, że liczba jej wielbicieli stale rośnie, nie tylko z uwagi na atrakcyjny wygląd, ale również jej właściwości, do których należy, m.in. poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach.
Dracena – popularne gatunki rośliny i ich charakterystyka
Dracena to wspaniała roślina doniczkowa, ceniona za swoje dekoracyjne liście i ładny pokrój. To cechy, które łączą w sobie wszystkie gatunki tego kwiatu. Niewymagająca pielęgnacja, w tym rzadkie podlewanie, sprawiają, że dracena często spotykana jest nie tylko w domach, ale także w szkołach, urzędach czy biurach. Do najpopularniejszych gatunków rośliny można zaliczyć dracenę obrzeżoną, dracenę wonną oraz dracenę sandera.
Dracena obrzeżona charakteryzuje się cienkimi, długimi i spiczasto zakończonymi liśćmi, tworzącymi atrakcyjnie wyglądający pióropusz. Charakterystyczny jest również kolor ulistnienia – choć większa część blaszki jest zielona, na brzegach ma intensywnie czerwony odcień. Gatunek wyróżnia się powolnym wzrostem, jednak przy odpowiedniej uprawie może osiągnąć nawet do 5 metrów wysokości, choć w warunkach domowych zdarza się to dość rzadko.
Dracena wonna jest z kolei gatunkiem o szerokich liściach, osiągających do 70 cm długości. Nieco rzadziej spotyka się ją w uprawie domowej, głównie ze względu na jej wymagania, nie jest to jednak niewskazane, o ile pielęgnacja w domu będzie opierać się na zapewnieniu roślinie wysokiej wilgotności powietrza. Roślina wytwarza pień, który u dorosłych egzemplarzy ma około 2 metrów wysokości. Dracena wonna charakteryzuje się zdrewniałymi pniami oraz szerokimi, zielonymi liśćmi. Dużym walorem estetycznym są również pojawiające się raz w roku dekoracyjne, białe kwiaty, które wydzielają niezwykle intensywny, ale przyjemny zapach.
Dracena sandera, znana również jako Lucky Bamboo, kształtem swoich liści przypomina nieco bambus, skąd również pochodzi jej potoczna nazwa. W sklepach sprzedaje się ją zazwyczaj jako zanurzoną w wodzie gałązkę, może być jednak uprawiana również jako roślina doniczkowa. Dorasta do metra wysokości, ma wąskie, ciemnozielone liście z żółtymi przebarwieniami na obrzeżach.
Jak pielęgnować dracenę? Wskazówki dotyczące podlewania
Pielęgnacja draceny w domu opiera się na regularnym podlewaniu oraz zraszaniu liści, dzięki któremu zwiększa się ich atrakcyjność. Mimo że roślina jest w stanie wybaczyć wiele błędów uprawnych, nie należy jej zaniedbywać. Warto podlewać ją przynajmniej 1–2 razy w tygodniu. Częstsze podlewanie może okazać się konieczne w przypadku niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym rośnie, nie można jednak przesadzać z ilością wykorzystywanej wody. Zbyt obfite podlewanie nierzadko kończy się zalaniem korzeni i ich gniciem, co z kolei doprowadza do obumierania draceny. Z tego punktu widzenia dość wyjątkowy jest gatunek draceny sandera, który może być uprawiany wyłącznie w wodzie, a w doniczce niestraszne mu częste podlewanie.
Raz na jakiś czas warto spryskać liście draceny, najlepiej przy użyciu wystudzonej, przegotowanej wody lub miękkiej deszczówki. Pielęgnacja w domu powinna opierać się również na regularnym stosowaniu nawozów. Nawożenie wykonuje się raz na dwa tygodnie przy użyciu rozcieńczonego płynnego nawozu.
Jeśli na dracenie pojawią się żółte liście, które z czasem zaczną opadać, prawdopodobnie oznacza to, że stanowisko uprawy nie jest odpowiednie. Przyczyną takiej reakcji rośliny może być zbyt niska wilgotność powietrza lub zbyt wysoka temperatura.
Aby odpowiednio dbać o dorosłe egzemplarze draceny, konieczne może okazać się również ich przesadzanie. Zabieg wykonuje się średnio raz na 2 lub 3 lata, kiedy doniczka jest już zbyt mała dla danej rośliny. W nowym pojemniku nie powinno zabraknąć warstwy drenażowej na dnie (dobrze sprawdzą się kermazyt lub drobny żwirek) oraz żyznej, próchniczej ziemi. W przypadku dobrze rozwiniętych roślin, które już nie rosną, raz na jakiś czas można wymienić wierzchnią warstwę podłoża, którą można przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych mieszanek, np. ziemi przeznaczonej do uprawy palm.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zimna Zośka - jak ochronić rośliny w ogrodzie? Poznaj niezawodne sposoby eksperta
- Jak odświeżyć drewniane i plastikowe meble ogrodowe? "Róbmy to na świeżym powietrzu"
- Krety dewastują ci działkę? Oto sprawdzone metody na nieproszonych gości
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Iryna Imago/Getty Images