Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby

Jak postawić na nogi monsterę? Ekspert zdradza sprawdzone sposoby
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Jak postawić na nogi monsterę? (napisy)
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Domowe sposoby na proszek i tabletki do prania
Domowe sposoby na proszek i tabletki do prania
Domowe sposoby na spaleniznę
Domowe sposoby na spaleniznę
Domowe sposoby na uporczywe plamy
Domowe sposoby na uporczywe plamy
Aromaterpia – sposób na domowe odprężenie
Aromaterpia – sposób na domowe odprężenie
Naturalne i domowe sposoby na ból głowy, gardła i zatok
Naturalne i domowe sposoby na ból głowy, gardła i zatok
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy
Domowe sposoby na czyste precjoza
Domowe sposoby na czyste precjoza
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na walkę z łupieżem
Domowe sposoby na walkę z łupieżem

Dawid Oleszko to pasjonat ogrodnictwa, który o roślinach wie wszystko. Przesadza, ratuje, rozmnaża i podpowiada, w jaki sposób pielęgnować zielonych przyjaciół, by zostali z nami jak najdłużej. O pomoc do eksperta zgłosiła się więc Kasia, właścicielka rozstającej się monstery. Co poradził na to Dawid?

Ratowanie monstery. Od czego zacząć?

Kasia Przybysz na co dzień zajmuję się rękodziełem. Szydełkuje, robi czapki i osłonki na doniczki. W swojej pracowni posiada kilka okazów kwiatów. Jeden z nich sprawa jej jednak nie lada problem.

- Jest to szczególna dla mnie roślina. Ona się razem z nami przeprowadziła. Jest dość duża i mam wrażenie, że ona chce stąd uciekać, jest krzywa i co chwilę pojawiają się żółte liście. Ewidentnie czegoś potrzebuje – przyznała Kasia.

Na pomoc przybył Dawid. Pasjonat ogrodnictwa reanimację rośliny rozpoczął od wyciągnięcia jej z doniczki. Jak się okazało, korzenie monstery były już znacznie przerośnięte, co oznacza, że miała ona zdecydowanie za mało miejsca. Kolejnym krokiem było pozbycie się starej ziemi i przesadzenie rośliny do nowej mieszkanki podłoża.

- Podstawą naszej mieszanki będzie ziemia kompostowa, której potrzebujemy 6 garści. Perlit będzie nam rozluźniał mieszankę. Potrzebujemy dwie garści. Pęgiel drzewny, który ma właściwości grzybo- i bakteriobójcze – dodajemy jedną garść. Piasek rzeczny, wyrównuje pH, żeby nie było niskie ani wysokie, dociąża bryłę korzeniową i rozluźnia, drenuje nam podłoże. Na koniec zrębki łupiny kokosa, inaczej zwane czipsy kokosowe. To wciąga wodę, a później, gdy nie podlewasz, oddaje tę wodę do podłoża – zapewnił ekspert.

Podlewanie i nabłyszczanie monstery

Dobrym rozwiązaniem dla roślin, które rozstają się w bok i opadają, są podpory. Zanim jednak kij trafi do ziemi, warto obkleić go taśmą klejącą, aby nie doszło do gnicia. Drugim niezbędnym gadżetem jest zaś taśma rzepowa, którą przytwierdzamy liście do podpory.

Nawet najlepiej zasadzona roślina nie poradzi sobie bez wody. Jak podlewać monsterę, aby cieszyła nasze oczy przez długie lata?

- Podlewamy monsterę wodą odstaną przez noc, o temperaturze pokojowej - dodał Dawid.

Warto pamiętać także o nabłyszczaniu. Zdaniem eksperta najlepiej sprawdzi się do tego olej z nasion drzewa miodli indyjskiej. Nie tylko dobrze wygląda, ale i świetnie odstrasza szkodniki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości