Ogród

Jakie kwiaty można sadzić w kwietniu na balkonie i w ogrodzie?

Ogród

Aktualizacja:
sadzenie kwiatów wiosną w ogrodzie

Wraz z nadejściem wiosny warto wprowadzić do swojego otoczenia trochę więcej kolorów i roślinności. Zobacz, jakie kwiaty sadzimy w kwietniu na działkach oraz na balkonach.

Pierwsze miesiące wiosny to dla wielu ogrodników czas niezwykle wytężonej pracy. To właśnie w tym okresie najczęściej wykonuje się pierwsze porządki, podcina gęste, silnie rozrastające się krzewy, usuwa obumarłe rośliny i przygotowuje miejsce pod nowe sadzonki.

Zobacz, jakie kwiaty sadzimy w kwietniu i poznaj propozycje do uprawy ogrodowej, a także balkonowej. Wykorzystaj poniższe wskazówki i zadbaj o swój zielony zakątek na wiosnę, aby przez kolejne miesiące cieszyć się piękną roślinnością.

Jakie kwiaty sadzimy w kwietniu? Dlaczego akurat w tym miesiącu?

Kwiecień to zazwyczaj pierwszy prawdziwie wiosenny miesiąc. To właśnie w tym czasie przestają występować przymrozki, podnosi się temperatura powietrza oraz gleby, zaczynają pojawiać się nieliczne dzikie kwiaty na polach i w parkach miejskich. Pogoda pozwala więc na rozpoczęcie sezonu uprawnego i wprowadzenie do ogrodu nowych, ciekawych gatunków roślin. Co najważniejsze – nasiona i większość sadzonek można umieszczać już bezpośrednio w przygotowanym gruncie. Produkcja rozsady zabiera zwykle znacznie więcej czasu, dlatego żeby go nie marnować, po prostu poczekaj na kwiecień i przygotowuj się do wytężonej pracy na wiosnę. Warto zaznaczyć, że nie tylko kwiaty można sadzić w kwietniu – jeśli chcesz, możesz kupić także nasiona warzyw czy ziół i również wysiać je na balkonie lub działce.

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu na balkonie?

Kwiecień to idealny czas również dla tych osób, które chcą wprowadzić nieco więcej zieleni na balkon. Nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć wyjątkowy miniogród. W okresie wiosennym na balkonach jest znacznie cieplej niż w gruncie, co również należy mieć na uwadze przy wybieraniu gatunków uprawnych.

Popularne kwiaty sadzone w kwietniu na balkonach to oczywiście bratki, które charakteryzują się niezwykłą różnorodnością gatunkową (a co za tym idzie – także kolorystyczną). Występują w wielu odmianach, są niezwykle odporne na niskie temperatury, a większość z nich świetnie radzi sobie także z przymrozkami. Nie trzeba obawiać się o ich uprawę i pielęgnację nawet w przypadku wyjątkowo chłodnego kwietnia. Bratki zasługują na uwagę także z innego powodu – to jedne z najdłużej kwitnących gatunków, które można sadzić w doniczkach.

W uprawie balkonowej można wykorzystać także niezwykle odporne pierwiosnki (głównie takie gatunki, jak: pierwiosnek bezłodygowy, pierwiosnek wyniosły, pierwiosnek różowy) oraz szafirki, przy czym należy zdawać sobie sprawę z tego, że ze względu na wyższą temperaturę ziemi doniczkowej (w porównaniu z glebą) kwiaty te mogą znacznie szybciej przekwitać.

Świetnymi kwiatami sadzonymi w kwietniu na balkonie są również jaskry azjatyckie oraz stokrotki. Rośliny prezentują się wyjątkowo dobrze zarówno w małych doniczkach, jak i dużych drewnianych skrzyniach. Niektórzy decydują się także na posadzenie miniaturowych gatunków róż oraz begonii. Gatunki te nadają się do uprawy balkonowej, przy czym w kwietniowe noce może być im na dworze jeszcze nieco za zimno i trzeba będzie wnosić je do pomieszczenia.

Warto wspomnieć także o atrakcyjnych gatunkach roślin cebulowych, które z powodzeniem można zasadzić na balkonie i tarasie. Chętnie kupowane są narcyzy, cebulice oraz hiacynty. W cieplejszych regionach Polski popularne jest sadzenie tulipanów w kwietniu, zarówno w grupach jednogatunkowych, jak i wielogatunkowych.

Jakie kwiaty sadzone w kwietniu w ogrodzie są najpopularniejsze?

Niektóre gatunki roślin nie mogą zimować w gruncie, ale jeśli jesienią zostały wykopane i przeniesione do piwnicy, kwiecień to najlepszy miesiąc na ich ponowne zasadzenie w ogrodzie. Do takich roślin zalicza się głównie rośliny cebulowe, takie jak: galtonie, ismeny, mieczyki i tygrysówki.

Popularne kwiaty sadzone w kwietniu w ogrodzie to także: aksamitki niskie, nagietki lekarskie, smagliczki nadmorskie, szkarłaty wiechowate, cynie wytworne, rezedy wonne, godencje wielokwiatowe, chabry bławatki, nachyłki barwierskie, szkarłaty zwisłe oraz złocienie trójbarwne. W rozsadniku można rozpocząć już wysiew nasion astrów chińskich oraz kosmosów. Jeśli kwiecień jest wyjątkowo ciepłym miesiącem, bez obaw możesz rozpocząć sadzenie do gruntu również takich gatunków, jak powój trójbarwny oraz groszek pachnący (niektóre odmiany można uprawiać także na balkonie).

Kwiecień to idealny czas na sadzenie róż i krzewów różanych, można zrobić to zarówno na początku, jak i pod koniec miesiąca. Po zasadzeniu nowych roślin w ogrodzie nie należy zapominać o ich pierwszym cięciu pielęgnacyjnym – dzięki niemu w kolejnych miesiącach pojawi się więcej kwiatów.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości