Ogród

Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Które gatunki roślin warto sadzić wczesną wiosną?

Ogród

Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Które gatunki roślin warto sadzić wczesną wiosną?

Wiosna to najlepszy czas na sadzenie kwiatów wielorocznych. Już na przełomie marca i kwietnia sadzimy byliny, krzewy ozdobne i owocowe, aby cieszyły oko latem i jesienią. Dowiedz się, jak sadzić i jakie kwiaty ogrodowe wiosenne wieloletnie wybrać.

  • Kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę
  • Kwiaty wiosenne w ogrodzie - wieloletnie byliny
  • Kwiaty ogrodowe wiosenne - wieloletnie krzewy


Zobacz też: Rośliny mają super moc! Poznaj łatwe w uprawie rośliny doniczkowe


Kwiaty wiosenne w ogrodzie wieloletnie mają przewagę nad jednorocznymi ze względu na swoją wytrzymałość i niskie wymagania. Ogród będzie prezentował się bardzo efektownie, nawet jeśli kolejnej wiosny odpuścimy sobie prace sezonowe.

Kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę

Z pierwszymi promieniami słońca nachodzi nas ochota na prace w ogrodzie i nic nie stoi na przeszkodzie, by już pod koniec marca sadzić pierwsze rośliny. Warto wtedy wybrać kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę , gdyż wraz z przyjściem lata i jesieni staną się piękną ozdobą ogrodu. Gatunki wieloletnie są bardziej wytrzymałe, mogą kwitnąć co roku i nie wymagają od nas dodatkowych zabiegów. Większość rodzajów roślin wieloletnich może przezimować w gruncie, mniej odporne na mróz przechowujemy w pojemnikach w pomieszczeniach.

Kwiaty ogrodowe wiosenne wieloletnie , które najczęściej sadzimy na przełomie marca i kwietnia, to byliny i krzewy. Do sadzenia bylin przygotowujemy dołki o wielkości właściwej dla danej bryły korzeniowej. Układamy bylinę w dole, zasypujemy go i utwardzamy. Na koniec podlewamy wodą. Z kolei przed posadzeniem krzewu należy korzenie moczyć w wodzie przez kilka godzin. W dołku wykopanym pod roślinę wysypujemy kompost. Sprawdzamy, czy korzenie są równe, jeśli nie - przycinamy je i wyrównujemy. Układamy roślinę w dołku i zasypujemy, przytrzymując jedną ręką krzew. Utwardzamy ziemię i podlewamy obficie wodą. Pamiętajmy, że najlepszą porą na sadzenie kwiatów wiosennych jest dzień słoneczny i bezwietrzny. Nie dość, że nam będzie się przyjemniej pracowało, to jeszcze roślina przyjmie się bez problemów.

Kwiaty wiosenne w ogrodzie - wieloletnie byliny

Pod koniec marca sadzimy byliny, które zakwitną tego samego roku latem i jesienią, choć wiele z nich może również wypuścić pierwsze kwiaty dopiero po kilku latach. Byliny to kwiaty wiosenne wieloletnie , które w tym okresie możemy także dzielić. Najpopularniejszymi sadzonymi wiosną bylinami są irysy, dalie i liliowce.

Irysy sadzone na przełomie marca i kwietnia pięknie zakwitną już tego samego roku jesienią. Najchętniej wybieranymi irysami w polskich ogrodach, ze względu na bogactwo kolorów i duże zróżnicowanie, są irysy kłączowe i cebulowe. Wybieramy dla nich miejsca dość słoneczne i ciepłe i umieszczamy je w glebie żyznej i dobrze zdrenowanej - irysy nie lubią podłoża zbyt wilgotnego.

Bardzo ozdobnymi roślinami w naszych ogrodach są dalie , które sadzimy pod koniec kwietnia, by co roku cieszyć oko pięknymi kwiatami w różnorodnych odcieniach. Dalie wymagają stanowisk słonecznych, choć dobrze rosną również w półcieniu. Najlepiej posadzić je w przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Zimą należy pamiętać o wykopaniu dalii i przechowywaniu ich w pojemnikach w chłodnym pomieszczeniu.


Zobacz też: Jak przesadzać rośliny doniczkowe?


Liliowce to rośliny wieloletnie, które nie mają zbyt dużych wymagań, a kwitną bardzo efektownie. Dla liliowców wybieramy miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Należą do bardzo wytrzymałych i odpornych roślin, dlatego nie straszne im zarówno tereny suche, jak i podmokłe. Najlepszą dla nich glebą jest żyzna i niezbyt wilgotna. Dobrze znoszą mróz, dlatego nie musimy okrywać dalii zimą.

Zobacz film: Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Źródło: Dzień Dobry TVN


Kwiaty ogrodowe wiosenne - wieloletnie krzewy

Sadzone wiosną krzewy wieloletnie sprawiają, że nasz ogród zawsze będzie się prezentował efektownie, nawet wtedy, kiedy zdarzy nam się zaniedbać prace w ogrodzie. Chętnie wybieranymi krzewami, które możemy sadzić już z końcem marca są: róże, piwonie i magnolie.

Do pięknego kwitnienia krzewy różane potrzebują stanowiska słonecznego i osłoniętego przed silnymi wiatrami. Musimy jednak unikać miejsc zbyt mocno nasłonecznionych, gdyż ostre słońce może poparzyć liście krzewu. Róże sadzimy w glebie piaszczysto-gliniastej, wilgotnej i przepuszczalnej.

Piwonie kwitną bardzo ozdobnymi i wspaniale pachnącymi kwiatami, nic dziwnego, że często można je spotkać w polskich ogrodach. Krzewy piwonii mają duże wymagania i nie lubią przesadzania, dlatego warto im zapewnić optymalne warunki do rozwoju na wybranym stanowisku. Te rośliny wieloletnie dobrze rosną w ciepłym i słonecznym miejscu, na żyznej i przepuszczalnej glebie. W czasie suszy wymagają regularnego podlewania, a zimą przez pierwsze 3 lata należy je okrywać przed mrozem.

Krzewy magnolii z biegiem lat przekształcają się w okazale kwitnące i przyjemnie pachnące drzewa, dlatego warto wybrać je do swojego ogrodu i posadzić już w pierwszych dniach wiosny. Dla magnolii wybieramy miejsca ciepłe i słoneczne. Ważne też, by krzewu nie sadzić na stanowisku narażonym na duże wiatry. Najkorzystniejszym podłożem dla magnolii jest gleba żyzna, dość wilgotna i przepuszczalna. Musimy również pamiętać o systematycznym nawożeniu i zabezpieczaniu młodych krzewów przed mrozem.

Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
73
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
19.03.2019
Martyna
Super :D