Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i ogrodowe? Kiedy najlepiej to robić?

''Czas na przesadzanie kwiatów!''

Przesadzanie kwiatów jest konieczne ze względu na to, że rosnące rośliny zużywają substancje pokarmowe z podłoża, pojawia się też więcej korzeni, które mają coraz mniej miejsca w donicy. O tym, jak przesadzać kwiaty mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Maja Popielarska.

Kwiaty przesadzamy wtedy, kiedy tego potrzebują albo gdy chcemy zmienić ich miejsce w ogrodzie lub je podzielić. Warto wiedzieć, w jaki sposób przesadzać kwiaty, aby nie uszkodzić ich korzeni i nie zahamować ich rozwoju.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Rośliny przesadzamy wtedy, kiedy tego potrzebują. Jednak nie należy tego robić w trakcie kwitnienia i owocowania.

Wiosna to najlepszy moment, żeby zacząć przesadzać kwiaty

- tłumaczy Maja Popielarska.

Zwróćmy uwagę, czy kwiaty nadal rosną i czy mają miejsce w doniczce, czy korzenie nie wystają przez otwory na dnie donicy lub nad krawędzią pojemnika. Możemy też obejrzeć bryłę korzeniową, ostrożnie zdejmując donicę z rośliny - jeśli korzenie są mocno zbite i brakuje im ziemi, należy zapewnić roślinie większy pojemnik. Dla ułatwienia możemy też przyjąć, że młode rośliny przesadzamy raz w roku, a starsze co 2-3 lata. Pamiętajmy, że nie należy przesadzać chorych kwiatów, gdyż moglibyśmy je tym działaniem jeszcze bardziej osłabić. Ze względu na to, że duże kwiaty przesadzić bardzo trudno (rozmiar i ciężar), możemy wymienić im jedynie wierzchnią warstwę podłoża.

Rośliny, które są kupowane w sklepach, bardzo często mają słabe podłoże i właśnie dlatego takie trzeba wymienić

- dodaje dziennikarka.

Jak przesadzać kwiaty domowe?

Wiemy już, jaki jest najlepszy czas na przesadzanie roślin, musimy jeszcze wiedzieć, jak przesadzać kwiaty , aby ich nie uszkodzić i zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Będziemy potrzebować odpowiedniego pojemnika. Najlepiej wybrać doniczkę lub osłonkę z otworami w dnie, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł odpływać. Zaleganie wody jest szkodliwe dla korzeni i może doprowadzić do ich gnicia, dlatego też warto pamiętać o drenażu na dnie donicy. Rolę drenażu spełni dwucentymetrowa warstwa keramzytu lub grubego żwiru. Bardzo ważne, żeby nowa doniczka była większa od starej. W przypadku małych roślin średnica pojemnika powinna być większa o 2-4 cm, a dużych - 5-10 cm.

Istotnym elementem podczas przesadzania kwiatów jest wybór odpowiedniego podłoża. Musimy pamiętać, że rośliny w naszym domu, pochodzące z różnych stron świata, do prawidłowego wzrostu potrzebują warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Z pewnością nie zapewnimy im ich w stu procentach, ale można poznać ich potrzeby i postarać się im pomóc w rozwoju.

Pamiętajcie, ze każda roślina wymaga innych warunków

- mówi Maja Popielarska.

Zwróćmy uwagę na indywidualne wymagania danego gatunku - przykładowo kwiatów, które dobrze się czują w glebie kwaśnej, nie sadźmy w zasadowej i odwrotnie. Przy wyborze właściwego podłoża dużym ułatwieniem będzie zakup specjalnej mieszanki dla danego gatunku roślin, np. sukulentów, storczyków, paproci, które spełniają ich potrzeby.

Ziemia uniwersalna kupowana w sklepach jest jak najbardziej wartościowa (...) Sklepy oferują bardzo zróżnicowane podłoża i myślę, że warto z tego skorzystać

- dodaje dziennikarka.

Kiedy przesadzać kwiaty w ogrodzie?

Kwiaty ogrodowe, byliny przesadzamy dość rzadko, zazwyczaj je również wtedy dzielimy. Niektóre z nich potrzebują przesadzania co kilka lat, żeby lepiej rosnąć. Jeśli środek rośliny usycha, a nowe pędy pojawiają się tylko na obrzeżach, to znak, że bylinę należy przesadzić. Kiedy przesadzać kwiaty ogrodowe, aby ich nie uszkodzić? Kwestia ta zależy od ich gatunku, choć większość bylin przesadzamy jesienią. Rośliny, które kwitną wiosną, przesadzamy jesienią, a kwitnące latem i jesienią, przesadzamy wiosną. Jeśli w ogrodzie mamy gatunki roślin wieloletnich, które źle znoszą przesadzanie i mogą w jednym stanowisku rosnąć nawet przez 20 lat, rozważmy, czy przesadzanie ich to na pewno dobry pomysł. Do takich gatunków należą np. piwonie. Najlepszym dniem na przesadzanie roślin w ogrodzie jest wilgotny i pochmurny. Kiedy na zewnątrz jest gorąco, najlepiej przełożyć działania na wieczór.

Jak przesadzać kwiaty ogrodowe?

Wrzesień to dobry czas na przesadzanie większości bylin, np. bergenii, barwinka, funkii, krwawnika, skalnicy. Jak przesadzić kwiaty w ogrodzie, aby nie osłabić rośliny? Przede wszystkim bardzo ostrożnie obkopujemy bylinę szpadlem i wykopujemy z nią dużą bryłę ziemi, uważając, by nie uszkodzić korzeni. Bylinę możemy podzielić, rozrywając kępę na kilka fragmentów i każdy z nich posadzić w nowym, wcześniej przygotowanym miejscu. Wykopany dołek powinien być takiej samej głębokości, jak w poprzednim miejscu. Na dno możemy wsypać żyzne podłoże, np. ziemię ogrodową wymieszaną z kompostem. Na koniec roślinę obficie podlewamy wodą.

Krzewy i drzewa liściaste przesadzamy zazwyczaj jesienią, a rośliny iglaste i zimozielone, które przed nadejściem zimy jedynie zwalniają wegetację, najlepiej przesadzać wiosną. Krzewy i drzewa należy wykopać z jak największą bryłą korzeniową. Aby to sobie ułatwić, przed kopaniem podlewamy roślinę wodą. Dół wykopanego nowego dołu wypełniamy żyznym podłożem lub kompostem. Roślinę wkładamy do dołu na tej samej głębokości, jak poprzednio, obsypujemy ziemią i obficie podlewamy.

Zobacz, co o przesadzaniu kwiatów mówiła dziennikarka i autorka poradników Małgorzata Świgoń.

''Jak przesadzać rośliny doniczkowe?''

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie