Janek Słowiński, szef kuchni z Krakowa, przed gotowaniem - zamiast robić zakupy w supermarkecie - lubi wybrać się po zbiory na łąkę. Teraz, wiosną, oprócz ziół sięga też po sok z brzozy. I to właśnie ten naturalny przysmak będzie dziś numerem jeden w naszym wiosennym menu. Jak go pozyskać?
Sok z brzozy – naturalny energetyk
Jak się okazuje, wcale nie musimy wybierać się do sklepu, by napić się orzeźwiającego napoju. Natura przygotowała dla nas zdecydowanie lepszą i zdrowszą niespodziankę – sok z brzozy. Delikatny, słodki i idealny w upalne dni.
- Z tą słodyczą jest zależność, że każde drzewo ma inną zawartość cukru. Mniej więcej do 3% cukru zawiera taka woda. Ja stosowałem metodę nacinania, ponieważ moim zdaniem jest ona najbardziej bezpieczna dla drzewa. Nacinam pień w kształcie litery V – tłumaczył Jan Słowiński. Jak dodał, istotny jest fakt, aby sok pozyskiwać od strony południowej, gdyż drzewo jest bardziej nagrzane, a woda lepiej płynie.
Sezon na pozyskiwanie soków z drzew rozpoczyna się bardzo wcześnie, już na przedwiośniu, zwykle z początkiem marca, i trwa mniej więcej do końca kwietnia. W tym czasie soki dostarczają składniki pokarmowe do końcówek gałęzi i do pączków. Później nie są już tak skoncentrowane i zwykle zawierają głównie wodę.
- Najłatwiejszy do pozyskania jest sok brzozowy, bo wiosną płynie bardzo intensywnie. Ale czasami warto się trochę natrudzić, bo soki można zbierać też z innych drzew. Mi udało się znaleźć dziką czereśnię. Bardzo popularny jest sok pobierany z klonów cukrowych w Kanadzie. Po jego zagęszczeniu uzyskuje się pyszny i słodki syrop klonowy – powiedział ogrodnik Łukasz Skop.
Prozdrowotne soki z drzew
Sok z brzozy nie jest jedynym sokiem, jaki pozyskać możemy z drzew. Gatunków jest wiele, jak więc je rozróżnić? Wszystkie są bezbarwne, ale różnią się nieznacznie smakiem. Brzozowy jest bardzo orzeźwiający. Sok klonowy zawiera więcej cukrów, więc jest trochę bardziej słodki. Sok z czereśni nie ma określonego smaku i jest raczej wodnisty. Natomiast sok z olchy, bo z niej też można go pobierać, jest lekko gorzki.
- Soki z drzew działają na nas oczyszczająco i odtruwająco. Zawierają aminokwasy, sole mineralne, no i cukry proste, które działają na nas jak taki wiosenny zastrzyk energii – podsumował Łukasz Skop.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie kwiaty można sadzić w kwietniu na balkonie i w ogrodzie?
- Wiosenne przygotowanie warzywnika. Z tymi poradami to całkiem proste
- Przesadzanie krzewów w ogrodzie. Jak i kiedy najlepiej to zrobić?
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN