Jak wykorzystać wodę po ogórkach kiszonych?
Woda, tudzież zalewa po ogórkach kiszonych, to istna bomba witaminowa i esencja smaku. Niestety często jest marnowana, ponieważ wiele osób nie ma pomysłu, jak ją wykorzystać albo nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest taka możliwość. To przede wszystkim bogate źródło bakterii kwasu mlekowego, które pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną w jelitach. Jest też naturalnym probiotykiem i wzmacnia odporność organizmu.
Wiele osób sięga po zalewę ogórkową na kaca. To jedno z najpopularniejszych jej zastosowań. Taka dawka witamin i intensywny smak pomagają odzyskać siły. Oczywiście jest też wiele innych sposobów na jej wykorzystanie.
Woda po ogórkach kiszonych do zup, sosów i mięs
Najczęściej woda po ogórkach trafia do zupy ogórkowej. Mniej oczywiste są inne zupy, których smak można nią podkręcić. Można dodać ją do żurku, barszczu, szczawiowej czy niektórych zup kremów, jeśli chcemy je lekko zakwasić. Stanowi też bazę dla pysznego chłodnika ogórkowego.
Woda po ogórkach kiszonych dobrze sprawdza się także w podlewaniu mięs. Kilkukrotne podlanie nią pieczeni lub kotletów mielonych bez panierki powoduje, że stają się wilgotne i bogatsze w smaku. Dolana do sosu, w którym dusi się mięso spowoduje, że będzie bardziej kruche i delikatne. Idealnie pasuje również do sosu pieczeniowego.
Drinki z wodą po ogórkach kiszonych
Woda po ogórkach kiszonych sprawdza się nie tylko po imprezie. Może się odnaleźć również w jej trakcie, a konkretnie w pysznych drinkach. Wbrew pozorom, wielu nawet sceptycznie nastawionym osobom może spodobać się jej połączenie z wódką, rumem lub whisky. Kieliszki czystego alkoholu można zapić sokiem lub wymieszać je w szklance (w proporcji 1:1 lub 2:1, gdzie wody po ogórkach kiszonych jest więcej. Do takiego drinka świetnie pasuje lód i listki mięty.
Woda po kiszeniu ogórków do kiszenia
Wodę po ogórkach kiszonych można śmiało dodawać także do zalewy, w której będą kisić się inne warzywa, np. buraki kalafior, marchewka, rzepa czy rzodkiewka. Dzięki temu warzywa zyskują jeszcze intensywniejszy smak.
Woda z ogórków kiszonych zamiast octu
Ta woda świetnie zastąpi w kuchni ocet, sok z cytryny czy inny składnik mający mniej lub bardziej zakwasić potrawę. Można polewać nią sałatki czy galaretę i zamarynować śledzie lub różnego typu mięso.
Zobacz także:
- Ogórki małosolne na sucho, w woreczku. Jak je zrobić?
- Ogórki nie tylko małosolne. Zobacz, jakie pyszne pikle robi Beata Kartowicz
- Ogórki po cygańsku – prosty przepis na domowe przetwory
- Kiedy sadzić ogórki? Radzimy, jak sadzić ogórki krok po kroku
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF