Kto to taki? Czym są mszaki?
Mszaki to niepozorne rośliny, niewielkie rozmiary kryją jednak niezwykle ważne właściwości. Mariusz Wierzgoń pasjonuje się nimi od wielu lat. O tym czym są i jaką rolę pełnią, opowiada z ogromną pasją.
- Mszaki to jest pojęcie szersze, obejmuje trzy grupy roślin: glewiki, wątrobowce i mchy właśnie. Z tych trzech najliczniejsze są mchy - wyjaśnia briolog.
Gdzie żyją mszaki?
Mszaki to rośliny żyjące praktycznie wszędzie. Często z nimi walczymy, ale czy słusznie?
- Mszaki występują najczęściej tam, gdzie jest duża wilgotność powietrza, lubią miejsca chłodne - mówi nasz gość.
- Mchy lubią swoje towarzystwo i często, kiedy rosną w jakimś miejscu, to nie mamy do czynienia z jednym, tylko tak naprawdę z całą masa gatunków. Jeśli się pochylimy i przyjrzymy im się z bliska, to zobaczymy, że tam jest wielka różnorodność. Mamy w środowisku briologów takie powiedzenie, że mszaki rzucają na kolana - żartuje Michał Wierzgoń.
- Mszaki to są fascynujące rośliny, przede wszystkim takie, które występują pospolicie, a my je rzadko zauważamy, bo są po prostu drobne, ale mimo, że są drobne, to spełniają niesamowicie ważną rolę w środowisku. Przede wszystkim mchy chłoną ogromne ilości wody, zachowują się jak taka żywa, zielona gąbka. Większość roślin pobiera wodę systemem korzeniowym i później rozprowadza ją po wszystkich swoich tkankach, mszaki chłoną wodę całą powierzchnią swojego ciała, gromadzą ją i w okresach niedoboru wody, gdzie jest po prostu słoneczna ciepła pogoda, ta woda z tych mszaków powoli wyparowuje. To jest niezwykła wartość retencji wody w środowisku - tłumaczy briolog.
Dlatego warto mszakom pozwolić na wzrost, pamiętając o ich dobroczynnym działaniu na środowisko i tym, że wiele z nich jest pod ochroną. Nie można im też odmówić uroku, kiedy wykorzystywane są jako element architektury wnętrz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Rośliny potrzebują drenażu – jak go zrobić najlepiej?
- Bilety wstępu do parków narodowych - zmiany w 2022 roku
- Niezwykła pasja 76-letniego Jerzego Gruchalskiego. "Mam zamiar pracować do końca życia, a nawet dwa dni dłużej"
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN