Co zrobić, gdy storczyki więdną i mają suche pędy? "Sprawdźmy stan korzeni"

Jak dbać o storczyki?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pomagamy storczykom
Pomagamy storczykom
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Storczyki rosną na każdym kontynencie, a liczbę gatunków szacuje się nawet do 40 tys. Wielu z nas ma je w swoich domach, dlatego warto wiedzieć, jak o nie zadbać, by cieszyły oko kolorowymi kwiatami. Storczyki przed Łukaszem Skopem, prowadzącym cykl "Co z tego wyrośnie?", nie mają żadnych tajemnic.

Jak pielęgnować storczyki?

Początkowo storczyki mają przepiękne, długie pędy zakończone kwiatami, które kształtem przypominają ćmy. Korzenie mają szaro-zielony kolor i możemy je zauważyć przez przezroczystą doniczkę.

Kiedy kwiaty starszych storczyków zaczynają opadać, pędy stają się brązowe, a korzenie tracą swój charakterystyczny kolor, to znaczy, że coś z rośliną jest nie tak i będzie wymagać naszej pomocy, by ponownie zakwitnąć.

- Po wyjęciu rośliny z doniczki i usunięciu starego podłoża, sprawdźmy stan korzeni. Jeśli mają przezroczysty lub czarny kolor albo są trochę zgniłe, to wszystkie takie korzenie musimy dokładnie usunąć - powiedział Łukasz Skop.

Storczyki to bardzo żywotne rośliny, dlatego nie należy się przejmować, jeśli większość korzeni wymagała usunięcia i tak naprawdę na roślinie zostanie ich niewiele. - Oczyszczony w ten sposób storczyk możemy już posadzić do nowej doniczki, ale nie spieszmy się z usuwaniem tych kwiatostanów, na których zupełnie nie ma już kwiatów. Znajdują się na nich takie przewężenia, z których wciąż jeszcze mogą wyrosnąć nowe pędy kwiatostanowe - doradził ogrodnik.

Podłoże do uprawy storczyków różni się od ziemi do tradycyjnych roślin doniczkowych. - Zawiera mało kompostu, a dużo kawałków kory i włókna kokosowego, które zapewniają korzeniom dostęp do powietrza, a to jest kluczowe, żeby wspaniale kwitły - dodał Skop.

Jak podlewać storczyki?

Przesadzonego storczyka należy podlać, ale to także różni się w stosunku do innych roślin doniczkowych.

- Zazwyczaj podlewamy te rośliny wstawiając je do osłonki i nalewając wody bezpośrednio do tej osłonki. Zostawiamy w ten sposób roślinę na około 30 minut i pozwalamy, aby to lekkie podłoże składające się z kory, dokładnie nasiąkło wodą. Po tym czasie wyjmujemy roślinę z osłonki, czekamy chwilę, aż nadmiar wody odcieknie - podpowiedział Łukasz Skop.

Storczyki mogą rosnąć w niemal każdym pomieszczeniu mieszkania pod warunkiem, że znajduje się tam okno i do rośliny dociera bezpośrednio światło słoneczne.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!