Wszystkie gatunki wielorybów wysyłają do siebie wiadomości, które często nazywane są śpiewem. Okazuje się, że rodzajów i celowości tej komunikacji jest bardzo wiele. Humbaki głównie wydają z siebie pieśni godowe, a także o charakterze terytorialnym.
Na lekcji biologii w poznańskim liceum uczniowie poznawali budowę świni. Jednak głównym źródłem wiedzy nie był klasyczny podręcznik, tylko zamrożone wcześniej wnętrzności zwierzęcia. Czy szkoła jest odpowiednim miejscem, do przeprowadza tego typu doświadczeń? Sprawę bada sanepid
Współcześnie w większości sklepów znajdują się półki, a w hipermarketach nawet całe działy, ze "zdrową żywnością". Znajdziemy tam pewne nazwy i skróty, które mogą znaleźć się tylko na produktach certyfikowanych.
Skąd owad ten wziął się w Europie? Irlandzcy naukowcy ustalili - według nich to dobra i zła wiadomość.
Anne Sverdrup-Thygeson w swojej książce "Ekipa do naprawy świata" wymienia gatunki roślin i zwierząt niwelujących negatywny wpływ działań człowieka na ekosystem.
Jaki wpływ na nasze zachowanie ma biologia, a jaki czynniki środowiskowe? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział biolog i psycholog prof. Wojciech Dragan.
"Spełniają niesamowicie ważną rolę w środowisku".
Drugorzędowe cechy płciowe to jeden z trzech typów cech płciowych. Podobnie jak cechy pierwszorzędowe rozwijają się w okresie płodowym, natomiast w pełni wykształcają się w okresie dojrzewania.
Jarek Brodecki to młody naukowiec, który odbył wyprawę na Spitsbergen. Jej celem było uzyskanie enzymów rozkładających tworzywa sztuczne w niskich temperaturach. Do czego mogą one posłużyć? O swoim niezwykłym projekcie przyrodnik opowiadał w Dzień Dobry TVN.
Zgodnie z tegorocznym harmonogramem egzaminów maturalnych 12 maja maturzyści podchodzą do trzech egzaminów. O godzinie 9:00 rozpoczyna się egzamin z biologii na poziomie rozszerzonym, o 14:00 z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
Studia po biol-chemie mogą być realizowane na różnorodnych kierunkach. Ten profil kształcenia w liceum daje bowiem wiele możliwości i ciekawych perspektyw. Na jakie studia można iść po biol-chemie i który kierunek będzie najbardziej opłacalny?
Dr Maciej Tarkowski znalazł się wśród osób, które odebrały z rąk prezydenta Włoch Krzyż Kawalerski i dyplom. W ten sposób Sergio Mattarella podziękował osobom walczącym z pandemią koronawirusa. Polski biolog medyczny przyznaje, że jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w jego karierze. Nad czym pracuje we Włoszech? Jak wygląda w tym kraju walka z pandemią? O tym dr Tarkowski opowiadał w naszym programie.
Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się z dnia na dzień. Okazuje się jednak, że COVID-19 nie dotknie każdego. Zdaniem genetyka i biologa prof. Marka Sanaka wraz ze wzrostem zakażeń wzrośnie też odporność zbiorowa na SARS-CoV-2.
Jarek Brodecki przyrodą fascynuje się już od najmłodszych lat. Wraz z upływem lat stała się ona również obiektem jego badań, a on sam może służyć jako przykład dla wielu dorosłych. W naszym programie zdradził, jak duży projekt go czeka w sierpniu.
Nasz gość - dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest według UNESCO jednym z naukowców, którzy mogą zmienić świat. Co motywuje ją do ciężkiej pracy? Na czym polegają jej badania i jak mogą być wykorzystane jej odkrycia?
Świat obiegła informacja o tym, że naukowcy stworzyli krzyżówkę człowieka i świni. O komentarz do sprawy poprosiliśmy prof. Magdalenę Fikus, specjalistkę w dziedzinie genetyki: "Państwo sobie wyobrażacie w tym momencie, że gdzieś na świecie pojawia się prosiaczek, który ma długie włosy i piękne nogi. To nie całkiem jest tak". Po co naukowcy przeprowadzają tego typu eksperymenty.
Hirudoterapia to leczenie pijawkami jest coraz bardziej popularne. Czy pijawki piją krew? Co dokładnie robią z naszym organizmem? Czy hirudoterapia to paramedycyna, guślarstwo czy przednauka? Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Zieleniewska - hirudoterapeutka, biolog i bioterapeuta. A może zamiast prastarej metody rozrzedzania krwi lepiej wziąć po prostu aspirynę?
Czego szukają mężczyźni u kobiet, a czego kobiety u mężczyzn? Czy wiążemy się wedle definicji kojarzenia wybiórczego dodatniego? Czy dobór partnerów pod kątem fizycznej atrakcyjności to norma czy, przekazywany z ust do ust, mit? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. dr hab. Bogusław Pawłowski z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, aktorka Andżelika Piechowiak, dziennikarz Piotr Kędzierski oraz aktorka Anna Korcz.