Niezwykły świat zwierząt, który dba o bioróżnorodność
Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Wykłada biologię konserwatorską, czyli naukę o ochronie bioróżnorodności. Jest autorką bloga, pisze książki i prowadzi audycje w norweskim radiu, a wszystkie jej działania cieszą się ogromną popularnością.
W najnowszej książce "Ekipa do naprawy świata" profesor opisuje, w jaki sposób miliony gatunków na naszej ziemi niwelują negatywny wpływ działań człowieka. Jakie zwierzęta i rośliny pojawiają się w publikacji? Które z nich pozwalają nam spać spokojnie?
- Wszystkie gatunki pracują na to, by pomóc nam ocalić życie. Zapylają kwiaty, a więc zapewniają nam żywność, a także stosują recyrkulację - utylizują odpady, tworzą nową żyzną glebę, tlen, żywność dla innych gatunków i otoczenie, środowisko, które nadaje się do życia - wyjaśnia autorka.
Jak troszczyć się o nasze środowisko?
Profesor podkreśla, że napisała tę książkę, aby społeczeństwo zrozumiało, jak ważna jest rola tych gatunków, ponieważ to właśnie one stanowią fundament naszego życia. - Wszyscy powinni wiedzieć o tych niesamowitych historiach - dodaje.
Gatunki, które ratują nam życie potrzebują miejsca i przestrzeni do wykonywania swoich działań. Niestety ingerencja człowieka niszczy przyrodę na wiele sposobów. - Mamy wiele kryzysów na świecie, ale ten stanowi fundament naszego życia, dlatego ważne jest, by wszyscy zaangażowali się w szybkie działanie - podkreśla Anne Sverdrup-Thygeson.
Jakie zagrożenia czekają na nas, jeśli nie będziemy dbać o bioróżnorodność? - Będzie to przyszłość bardzo ponura, jeśli wyginą niektóre gatunki, smutna. Dziwne jest, że tak trudno zaangażować ludzi w ten temat. Jeśli to się nie uda, przyszłość naszych dzieci i wnuków będzie dużo bardziej smutna niż rzeczywistość, w której żyjemy - podsumowuje profesor.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Owce - ekologiczne kosiarki na wypasie. "Wzorowo wykonują swoją pracę"
- Muzeum Odry na wodzie. "Ostatnio mniej szanujemy rzeki przez urbanizację miast"
- Wypalanie traw to śmiercionośna tradycja Polaków. "Często to podpalacze są ofiarami"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News