Styl życia

Owce - ekologiczne kosiarki na wypasie. "Wzorowo wykonują swoją pracę"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Dagmara Kowalska
Kosiarki na wypasie
Kosiarki na wypasieDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W Pyskowicach zatrudniono owieczki w roli kosiarek. To bardzo ekologiczny sposób na strzyżenie trawy. Zwierzęta te mają jednak zdecydowanie więcej zalet, a mało wymagań. Niewątpliwie zasługują na odznakę dobrego pracownika.

Owieczki zatrudnione jako kosiarki

Owieczki koszą na zrekultywowanym składowisku odpadów. Ostatnim punktem tego procesu jest wzrost gęstej trawy. Dlatego potrzebne jest jej regularne przycinanie. Czworonożne kosiarki sprawdzają się tu doskonale.

- Przede wszystkim są bardzo pozytywnie nastawione do świata i wzorowo wykonują swoją pracę. Jesteśmy z nich bardzo dumni, ponieważ bardzo szybko się zaklimatyzowały, mają niewielkie wymagania. Praca, którą wykonują, jest fantastyczna - powiedziała Agnieszka Kazubek z miasta Pyskowice.

Owieczki użyźniają to miejsce, bo spacerując spulchniają ziemię, a odchodami ją odżywiają.

Praca bezpieczna dla owieczek

Praca, którą wykonują ekologiczne kosiarki, czyli owieczki, jest dla nich bezpieczna. Ziemia nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby im zaszkodzić.

- Proces rekultywacji polega na tym, że na sam koniec przygotowana jest specjalna gruba warstwa ziemi, tzw. warstwa inertna. Składowisko jest pod każdym kątem przebadane więc jest w pełni bezpieczne i można wypasać tutaj owce zupełnie swobodnie - podkreśliła Agnieszka Kazubek.

Owcom do szczęścia potrzebna jest jedynie regularnie uzupełniana świeża woda. Przestrzeń jest duża, więc zwierzęta są najedzone. Bezpieczeństwo zapewnia ogrodzenie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Dagmara Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości