Co wyśpiewują humbaki?
Ostatnie badania pokazują, że humbaki nie tylko wyśpiewują dźwięki godowe i terytorialne, ale także potrafią zachować ciszę. Szczególnie, kiedy jest ich w danym miejscu więcej. - Wcześniej, kiedy tych humbaków było dużo, dużo mniej, kiedy miały trudny czas po okresie wielorybnictwa, one musiały do tej komunikacji dążyć, w związku z czym śpiewały na bardzo duże odległości - wyjaśnił dr Piotr Bałazy, biolog morski płetwonurek.
Powstał projekt, który przeprowadzili naukowcy, polegający na nagraniu dźwięków 9 osobników i odtworzeniu ich następnego dnia samicy, która była odizolowana od tej grupy. - Naukowcy stwierdzili, że ona nie zareagowała tylko na jakiś dźwięk i coś się pojawiło, tylko ona rzeczywiście zrozumiała ten komunikat - powiedział dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauki.
Czym wyróżniają się humbaki?
Humbaki są bardzo inteligentne i mają wiele umiejętności. - Potrafią posługiwać się pewnego rodzaju narzędziami. Myślę tutaj o wytwarzaniu takiej sieci z bąbli, które służą do połowu. Bardzo szybko się uczą, są bardzo kreatywne, wyciągają wnioski, potrafią troszeczkę konkurować z człowiekiem i bawić się w różnego rodzaju zabawy w kotka, myszkę - powiedział Bałazy.
Humbaki, to gatunek ssaka z rodziny płetwowatych. Żyją nawet do 50 lat i ważą do 30 000 kilogramów. Żywią się małymi rybami i tylko latem.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak się spotkać z wielorybem? "One nas rozumieją i są świadome naszej obecności pod wodą"
- Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego. Co to za zwierzę?
- W XX wieku zabito 3 miliony wielorybów. Islandia jest na dobrej drodze do wycofania się z komercyjnych połowów
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News