30 sierpnia obchodzone jest święto największej ryby, jaką można spotkać na planecie - rekina wielorybiego. Chociaż zalicza się go do rekinów, to jest on całkowicie niegroźny. Co wiadomo o tym gatunku?
Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego
Święto Rekina Wielorybiego zostało ustanowione w 2012 roku. Miało ono na celu zwiększenie ochrony tych łagodnych olbrzymów, które zagrożone są wyginięciem. Jego populacja zmniejszyła się o 50% w ciągu ostatnich 75 lat. Ponadto, zmniejszyła się też ich średnia wielkość, co może wskazywać na odławianie większych osobników. W tym dniu warto poznać to niezwykłe zwierzę i zastanowić się, w jaki sposób można przyczynić się do jego ochrony.
Rekin Wielorybi - co to za zwierzę?
Rekin wielorybi to największa morska ryba chrzęstnoszkieletowa. Ma specyficzne ubarwienie - jego grzbiet pokrywają białe kropki. Nazywany jest łagodnym olbrzymem, ponieważ największe osobniki mogą mierzyć nawet do 20 metrów długości i ważyć około 30 ton. Mimo, iż zaliczany jest do rekinów, to nie poluje on na mniejsze ryby, ale żywi się planktonem. Ze względu na jego wielkość oraz sposób odżywiania się, została mu nadana druga część nazwy - wielorybi, gdyż są to cechy charakterystyczne dla wielorybów.
Można go spotkać w wodach tropikalnych i subtropikalnych. Jest rybą migrującą, żyjącą w stadach liczących do stu osobników, czasem samotnie. Rekin wielorybi zaliczany jest do stworzeń jajożyworodnych, co oznacza, że młode rozwijają się w łonie matki. Samica na raz jest w stanie urodzić do 16 młodych, a te dojrzałość płciową uzyskują dopiero w wieku 25 lat. Średnia długość ich życia wynosi między 80 a 130 lat.
Ciekawostki o rekinie wielorybim
Rekiny wielorybie mają charakterystyczne białe cętki na grzbiecie, nazywane również szachownicą. Jest to unikalny wzór dla każdego osobnika, podobnie, jak nasze odciski palców. Zwierzęta te są w stanie chować gałki oczne wgłąb oczodołów w celu ich ochrony. Ponadto znajdują się na nich tzw. ząbki skórne, które również mają chronić oko przed niebezpieczeństwami z zewnątrz.
Żywiąc się planktonem i nektonem (skorupiakami, głownogami i drobnymi rybami pelagicznymi) potrafią pobierać ponad 6 tysięcy litrów wody na godzinę. W przeciwieństwie do większości rekinów, te nie gryzą swojego pokarmu. Odżywiają się w sposób niezwykle zbliżony do wielorybów.
Rekiny wielorybie są w stanie kaszleć - w ten sposób oczyszczają swój aparat filtracyjny. Ma on także najgrubszą skórę spośród wszystkich zwierząt - może ona osiągać nawet 10 cm grubości.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najwspanialsze zwierzęta świata żyją w Afryce. Które są najbardziej charakterystyczne?
- Czym dokarmiać dzikie zwierzęta zimą? "Ludzki pokarm szybko się psuje, pleśnieje"
- W łódzkim ZOO na świat przyszły kotomisie. To jedne z najstarszych kotokształtnych na świecie
Autor: Teofila Siewko
Źródło: redsea-project.com
Źródło zdjęcia głównego: Jason Edwards/Getty Images