Lasy wokół Czarnobyla są rajem dla wielu zwierząt. Nie muszą tam mierzyć się z obecnością człowieka, gdyż teren ten został niemal zupełnie opuszczony. Wkrótce tamtejszą faunę zasilą również polskie żubry. Ma to zapobiec ich wyginięciu. Na czym dokładnie polega projekt metapopulacji?
Polskie żubry pojadą do Czarnobyla
Polskie żubry mają trafić do rezerwatu przyrody w Czarnobylu. Ma on około 0,5 miliona hektarów, podczas gdy w Puszczy Białowieskiej zwierzęta te żyją na niecałych 142 tys. hektarów. W Polsce liczebność żubrów w 2020 roku wynosiła 2316 osobników żyjących na wolności. Przyczyną wysłania niewielkiej grupy osobników do rezerwatu jest chęć ochrony ich przed wyginięciem.
Zwierzęta
Zwierzęta
Obecnie żyjące polskie stada żubrów pochodzą od zaledwie kilkunastu osobników (które przetrwały II wojnę światową). Oznacza to, że nie ma odpowiednio dużej różnorodności genetycznej. W związku z tym, jeśli pojawi się groźna choroba, to genetycznie podobne do siebie osobniki mogą mieć trudności z przezwyciężeniem jej, a w efekcie wiele zwierząt może zginąć. Aby temu zapobiec, są one rozsyłane w różne części świata, żeby zminimalizować ryzyko zgonu całej populacji. Ponadto, tereny rezerwatu w Czarnobylu są ogromne, a dzięki temu żubry będą mogły swobodnie rozmnażać się i żyć w naturze, na dużych przestrzeniach i to z dala od ingerencji człowieka.
Żubry rozsyłane są po świecie
Nie jest to pierwsza taka sytuacja, w której polskie żubry trafiają do rezerwatów w innych krajach. W 2020 roku dziewięć osobników trafiło do hodowli w Hiszpanii. W ten sposób tworzona jest tzw. metapopulacja, czyli powstaje wiele rozproszonych stad, które jednocześnie są od siebie odizolowane. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przenoszenia chorób.
Od rozpoczęcia restytucji żubra, 500 żubrów przetransportowano między innymi do Niemiec, Czech, Hiszpanii oraz Francji. Z czego 20 osobników opuściło Europę. Dzięki takiemu zabiegowi zwierzęta nie tylko będą chronione przed groźnymi chorobami, ale również mają szansę na stworzenie większej ilości stad. Dodatkowo, te w Polsce są zbyt liczne. Dzięki wysyłce zwierząt, mają one szanse na życie w komfortowych dla siebie warunkach.
Natura w Czarnobylu rozkwita
Okolice Czarnobyla, które zostały dotknięte katastrofą w 1986 roku są rajem dla zwierząt. Obszar jest niezamieszkały, a według badań dzika przyroda rozkwita. Na terenach rezerwatu można znaleźć wilki, rysie, dziki, bobry, niedźwiedzie, łosie, lisy, a także rzadko występujące konie Przewalskiego. Brak obecności człowieka zdecydowanie korzystnie wpływa tam na rozwój fauny i flory - populacja wilków na tym terenie jest większa niż w parku Yellowstone. Dodatkowo na tych terenach w wielu miejscach niebezpieczne promieniowanie już nie występuje.
Zobacz także:
- Czy żubry nadal są zagrożonym gatunkiem? "Nie ma ich tyle, ile się oficjalnie podaje"
- Żubry chudną na zimę. Jak przygotowują się na mrozy?
- Polskie żubry potęgą w Europie. "To delikatne zwierzęta, którymi się trzeba cały czas zajmować"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Spider's Web
Źródło zdjęcia głównego: SzymonBartosz/Getty Images