Od wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (obecnie Ukraina) minęło 37 lat. Skażony promieniowaniem obszar został niemal całkowicie wyludniony i w większości taki pozostaje do dziś. Miejsce nienadające się do życia dla ludzi stało się przysłowiowym "rajem" dla dzikich zwierząt.
Lasy wokół Czarnobyla są rajem dla wielu zwierząt. Nie muszą tam mierzyć się z obecnością człowieka, gdyż teren ten został niemal zupełnie opuszczony. Wkrótce tamtejszą faunę zasilą również polskie żubry. Ma to zapobiec ich wyginięciu. Na czym dokładnie polega projekt metapopulacji?
Krystian Machnik do Strefy Wykluczenia jeździ od 2013 roku, zaś od 5 lat cyklicznie pomaga Samosiołom, czyli ostatnim mieszkańcom wiosek wokół Czarnobyla i Prypeci. Wraz z polską ekipą organizują dla potrzebujących ubrania, koce, jedzenie, ale także słuchają ich wspomnień. Nie inaczej było po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak wygląda pomoc humanitarna w strefie wykluczenia? O tym opowiedzieli Amadeusz Kocan, który był na pierwszej, najpilniejszej wyprawie w maju i Krystian Machnik, który właśnie powrócił z czwartej akcji organizowanej w czasie wojny.
Przez agresję Rosji na Ukrainę świat znów zaczął bać się atomu. Czy ponownie zagraża nam niebezpieczeństwo?
Tuż po awarii w elektrowni w Czarnobylu do miasta sprowadzono grupę kilkunastu kucharek. Miały one przygotowywać posiłki dla osób, które walczyły ze skutkami katastrofy. Ich niezwykłą historię w swojej najnowszej książce opisał Witold Szabłowski.
Walentyna kobietą, która uwielbiała gotować i z powodzeniem realizuje się w tym zawodzie. Podczas wieloletniej pracy miała okazję prowadzić, tuż po wybuchu reaktora jądrowego, jedną z pięciu stołówek znajdujących się w Czarnobylu. O swoich wspomnieniach z tego okresu opowiedziała Dzień Dobry TVN.
Dokładnie 37 lat temu w nocy z 25 na 26 kwietnia doszło do najpoważniejszej w dziejach ludzkości awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W wyniku przegrzania się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. 30 osób zmarło w wyniku napromieniowania, a ponad 130 zachorowało na chorobę popromienną. Ponad 350 tys. osób zostało ewakuowanych. Jednak skutki katastrofy wciąż są różnie oceniane i do dziś budzą emocje.
W poniedziałek, 26 kwietnia mija dokładnie 36 lat od wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tego dnia warto obejrzeć dwie pozycje poświęcone wydarzeniu, które na zawsze zapisało się w dziejach ludzkości. Sprawdź, jakie to filmy i gdzie je zobaczyć online.
Od wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (obecnie Ukraina) minęło 35 lat. Skażony promieniowaniem obszar został niemal całkowicie wyludniony i taki pozostaje do dziś. Miejsce nienadające się do życia dla ludzi stało się przysłowiowym "rajem" dla dzikich zwierząt.
26 kwietnia minie 35 lat od wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Mimo że cały skażony teren został zamknięty, to nadal mieszkają tam ludzie. Jak wygląda życie w cieniu wielkiej tragedii? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Krystianem Machnikiem, z Napromieniowani.pl, organizatorem wycieczek do Czarnobyla oraz Amadeuszem Kocanem, reżyserem.
Czarnobyl był szybko rozwijającym się miastem Związku Radzieckiego. Na kartach historii zapisał się jednak z powodu wybuchu w elektrowni jądrowej. Sprawdź, czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne i co można w nim zobaczyć.
Paul Ritter - znany i ceniony brytyjski aktor - nie żyje. Gwiazdor filmu "Harry Potter" i serialu "Czarnobyl" zmagał się nowotworem mózgu. Miał 54 lata.
W 1986 roku miała miejsce awaria reaktora atomowego w Czarnobylu. Co dzieje się teraz na miejscu katastrofy? Jak się czują ludzie, którzy tam zostali? Czy miejsce jest cały czas napromieniowane? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: dziennikarza i współautora dokumentu „Powrót do Czarnobyla” Jacka Podemskiego.
Internet zelektryzowała informacja, że w Polsce mamy podwyższony poziom radioaktywnego jodu 131. Czy to prawda? Z gościem Dzień Dobry TVN rzecznikiem prasowym Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Józefem Strojnym rozmawiał Bartek Jędrzejak.
Arkadiusz Podniesiński, podróżnik i fotograf od kilku lat regularnie odwiedza Czarnobyl i Fukushimę. Najbardziej interesują go niebezpieczne strefy, do których nikt nie ma wstępu. Dlaczego jeździ do miejsc, których ludzie unikają? Co urzekło go w miejscach po dawnych katastrofach wybuchów elektrowni atomowych?
W 1986 roku w Czarnobylu doszło do największej katastrofy atomowej w historii. Awaria w elektrowni atomowej uwolniła olbrzymie ilości promieniowania. W obawie przed nim z terenów wokół elektrowni ewakuowano kilkaset tysięcy ludzi. Co się zmieniło od tamtego czasu? O tym w Dzień Dobry TVN producent TVN Turbo Armin Kurasz i dziennikarz Jacek Podemski, którzy nakręcili film "Czarnobyl - wstęp wzbroniony". Doktor fizyki Tomasz Rożek powiedział nam o zagrożeniach, jakie wiążą się z wybuchem w elektrowni atomowej.
Okazuje się, że - oprócz Tunezji i Egiptu- Czarnobyl czy World Trade Center cieszą się także zainteresowaniem turystów. Amatorów „czarnej turystyki” ciągle przybywa. Polacy coraz chętniej podróżują do miejsc naznaczonych kataklizmami i katastrofami.