żubry

  żubry

  Puszcza Białowieska to miejsce, gdzie można zobaczyć wiele gatunków niewystępujących nigdzie indziej roślin i zwierząt. Symbolem Puszczy jest największy ssak Europy – żubr. Jakie zwierzęta żyją w Puszczy Białowieskiej? Jakie można tam zobaczyć rośliny?

  O żubrze, który uciekł z Białowieskiego Parku Narodowego do wsi Budy mówią ostatnio wszyscy. Do Białowieży udał się Bartek Jędrzejak, gdzie spotkał się z Markiem Świciem. Czy żubry mogą być niebezpieczne dla ludzi? Jak powinniśmy zachować się w kontakcie z żubrami? I jaka czeka nas pogoda w ciągu najbliższych dni?

  O rudej krasuli z okolic Puszczy Białowieskiej mówiono już nawet w BBC. Co mogło kierować krową, która przyłączyła się do stada żubrów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy biologa Łukasza Bożyckiego, według którego krowa musiała wykazać się dużą inteligencją, by dostosować się do życia na wolności i do życia z żubrami. Czy połączenie żubr-krowa może dać potomstwo? Czy wędrując z żubrami na krowę czyhają jakieś niebezpieczeństwa?

  Czy to możliwe, by krowa zakochała się w żubrze? Wszystko wskazuje na to, że tak! W okolicach Puszczy Białowieskiej pola przemierza stado żubrów, za którymi nieśmiało podążą ruda krasula :) Tylko jakie mogą być konsekwencje takiej miłości?

  W najbliższy poniedziałek, 11 września odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Co tam się może wydarzyć? Dlaczego Puszcza Białowieska jest taka wyjątkowa i należy ją chronić przed degradacją? Czy poradziłaby sobie sama z kornikiem? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW dr. Bogdanem Jaroszewiczem. Jaki jest stosunek naszego gościa do aktywistów, którzy bronią puszczy?

  Zdecydowano o odstrzale 30 żubrów w Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej. Mają to zrobić odpłatnie myśliwi. Informacja ta wywołała burzę. O komentarz poprosiliśmy dziennikarza Adama Wajraka, biologa prof. Rafała Kowalczyka oraz aktora i ambasadora WWF Marcina Dorocińskiego. Dlaczego ich zdaniem podjęto decyzję o odstrzale? Ile myśliwy płaci za odstrzał żubra? Co mogą zrobić obrońcy zwierząt, aby uchronić żubry?

  Można śmiało powiedzieć, że Puszcza Białowieska to unikat na skalę światową. Tu zachowały się ostatnie fragmenty lasu naturalnego o charakterze pierwotnym. Tutaj też żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Pojechała tam prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, by spotkać się z Adamem Wajrakiem. Pokazał jej "las w więzieniu", czyli kontrolowaną uprawę sosny, mrówki ogrodzone parkanem i w końcu prawdziwą puszczę. Dorota miała też okazję poudawać dzięcioła trójpalczastego. Zobaczcie, z czym pomyliła robaka ;)

  Prezenterka pogody Dorota Gardias zabrała widzów Dzień Dobry TVN do Pszczyny, gdzie znajduje się pokazowa zagroda dla żubrów. Ile żubrów żyje w Polsce? A ile na świecie? Ile paszy jest w stanie zjeść dorosły żubr? Jak się nazywa odgłos wydawany przez żubry?

  Bieszczady tak spodobały się Jakubowi Poradzie, że postanowił w nich zostać nieco dłużej. Okolice Jeziora Solińskiego, bieszczadzka kolejka wąskotorowa i zagroda z żubrami - to koniecznie trzeba zobaczyć w Bieszczadach. A kiedy już zgłodniejecie wybierzcie się do kultowej restauracji w Smolniku na pieczeń z dzika. Co jeszcze można zobaczyć w Bieszczadach i dlaczego warto tam wracać? Skorzystajcie z rad Jakuba Porady.