Bartek Jędrzejak odwiedził azyl dla "niegrzecznych żubrów". Do zagrody trafiają wyłącznie kawalerzy

Bartek Jędrzejak prognozę pogody tym razem przedstawiał z Szewc, małej wioski niedaleko Poznania. To właśnie tam znajduje się jedyny w Polsce ośrodek wychowawczy dla żubrów. – Trafiają do niego krnąbrne, niesforne i źle wychowane żubry, które uczą się kindersztuby – oznajmił dziennikarz. Poznajcie "niegrzecznych" mieszkańców zagrody.

Dominujące samce

W Szewcach powstała zagroda wyłącznie dla "niegrzecznych" samców. Michał Bednarek, pomysłodawca i opiekun w rozmowie z Bartkiem wyjaśnił, dlaczego tylko płeć męska trafia do azylu dla żubrów. Na początku wytłumaczył, że to nie jest tak, że te żubry są krnąbrne i niesforne. One są po prostu bykami.

- Problem polega na tym, że one są samcami i w stadach, w których się urodziły, nie mogą pozostać, bo w stadzie żubrów jest jeden byk alfa - powiedział Michał Bednarek.

- Mamy tutaj żubra, który jest już dojrzałym osobnikiem. Zaczynał grandzić w stadzie, w którym się urodził, więc musiał je opuścić. Grandzenie polegało przede wszystkim na tym, że jest dojrzałym samcem. Mógłby pogryźć własną matkę lub siostry. W związku z czym musiał opuścić zagrodę - Ogród Zoologiczny we Wrocławiu - dodał.

Azyl wyłącznie dla samców

I wówczas pojawia się problem, że nie wiadomo, co dalej zrobić z bykami. Dlatego Michał postanowił stworzyć dla nich azyl. Obecnie w zagrodzie mieszka 5 osobników. Docelowo ma on się rozrastać.

- Chcemy stworzyć stado kawalerów bez walki o płeć piękną, czyli samice - dopowiedział opiekun.

Wsparcie WWF Polska

Zagrodę udało się wybudować dzięki wsparciu WWF, która pomaga również transportować żubry z różnych miejsc Polski.

- Gdy Michał opowiedział nam historię z taką pasją, to wiedzieliśmy, że nie ma na co czekać. Pojawił się darczyńca i jako fundacja WWF Polska przekazaliśmy pieniądze na budowę tego azylu i transport - wyjaśniła Agnieszka Veljković.

Zobacz też:

Właściciel jednej z najstarszych drukarni w Polsce o swojej pasji: "Udało mi się uratować kawał sztuki"

Tomasz Gazda przełamał strach przed wodą. Dziś nurkuje z rekinami i krokodylami

Najmniejsze akwarium świata jest wielkości pudełka zapałek i zrobił je Polak. "Sklejałem je z szyby milimetrowej"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Bartek Jędrzejak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie