Traszka grzebieniasta – jak wygląda i czy można hodować ją w akwarium?

Traszka grzebieniasta
Traszka grzebieniasta
Źródło: mauribo / Getty Images
Jednym z najmniej rozpoznawanych płazów jest traszka grzebieniasta, która zwykle uznawana jest za jaszczurkę. Gatunek ten jest jednak dwukrotnie większy niż pozostałe zamieszkujące Polskę zwierzęta z rodziny salamandrowatych. Po czym jeszcze rozpoznać traszkę grzebieniastą? Sprawdź, czy można hodować ją w domu.

Traszka grzebieniasta jest płazem, którego czas największej aktywności przypada na porę nocną. W ciągu dnia zazwyczaj ukrywa się pod kamieniami i liśćmi. Lubi wilgotne powietrze, źle znosi susze i upały. Wyjątkowo dobrze radzi sobie w wodzie, na lądzie z kolei porusza się wolno, przy czym jest w stanie przebyć bez większych problemów odległość 2 km od zbiornika wodnego, w którym żyje. Ze względu na miejsce występowania, często bywa mylona z traszką górską. Jest to jednak oddzielny gatunek. Według niektórych traszka to kolejna odmiana jaszczurki, co spowodowane jest łudząco podobnym wyglądem. W rzeczywistości jednak traszka grzebieniasta różni się swoim ciemnym ubarwieniem i wyraźnie zaznaczonym grzebieniem. Na ciele mogą występować drobne plamy w jaśniejszych odcieniach. Samce osiągają przeciętnie 11 cm długości, samice z kolei około 15 cm.

Hodowla traszki grzebieniastej – akwarium i terrarium

Traszka grzebieniasta nie powinna być hodowana w towarzystwie innych gatunków traszek. Możliwe jest wyłącznie posiadanie kilku osobników, najlepiej dwóch, samca i samicy, jeśli w przyszłości mają pojawić się jaja. Towarzystwo innych ryb również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zazwyczaj wywołują one u płazów niepokój i negatywnie wpływają na ich rozwój. Traszki mogą być zestresowane, a w rezultacie będą ciągle starały się znaleźć sobie kryjówkę i nie będą tak atrakcyjne w hodowli. Aby zapewnić traszkom odpowiednie warunki życia, należy maksymalnie upodobnić miejsce ich przebywania do ich naturalnego środowiska.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje całkowity zakaz łapania dziko żyjących traszek grzebieniastych. Wszystkie osobniki powinny pochodzić z legalnego źródła. Traszkę grzebieniastą można hodować w domowych warunkach wyłącznie na dwa sposoby – w akwarium oraz terrarium. Oba sposoby hodowli różnią się od siebie, warto więc bliżej się im przyjrzeć.

Traszka grzebieniasta w akwarium

To najprostsza metoda hodowli traszki grzebieniastej. Im większe rozmiary akwarium, tym lepiej zwierzę będzie czuło się w zamknięciu. Zbiornik powinien być w całości wypełniony wodą, co najmniej na głębokość 20 centymetrów, warto jednak zadbać również o to, aby traszka miała możliwość wyjścia na ląd. W tym celu najczęściej wykorzystuje się pływające wysepki. Jako podłoże dla traszek hodowanych w domu najlepiej sprawdzi się piasek kwarcowy, drobne kamienie oraz żwirek. Obowiązkowymi elementami, które muszą znaleźć się w akwarium są rośliny, takie jak rogatek sztywny czy ludwigia. Mają one za zadanie nie tylko oczyszczać wodę, służą również jako miejsce do składania jaj oraz miejsce ucieczki przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Woda w akwarium powinna być regularnie wymieniana, szczególnie podczas upałów. Choć traszki grzebieniaste dobrze radzą sobie nawet z wysoką temperaturą, najlepiej czują się w wodzie nagrzanej maksymalnie do 20ºC. Warto zadbać również o odpowiedni filtr, który zapewni napowietrzanie i swobodny przepływ powietrza.

Akwarium dla traszek grzebieniastych powinno zostać odpowiednio zabezpieczone, z tego względu, że jest to gatunek, który bez problemu poradzi sobie z wyjściem z otwartego pojemnika. Płazy potrafią chodzić po pionowych szybach i wspinać się nawet na duże wysokości, co w przypadku niezamkniętego akwarium najprawdopodobniej skończy się dla nich śmiercią, jeśli schowają się gdzieś w mieszkaniu pod meblami.

Traszka grzebieniasta w terrarium

W domowej hodowli traszki świetnie radzą sobie również na lądzie. Nie potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania, jednak pierwszą i podstawową zasadą hodowli płazów w terrarium jest konieczność zapewnienia im maksymalnie wilgotnego podłoża (najczęściej wykonanego z kawałków kory lub płaskich kamieni).

Należy zadbać także o prawidłową wentylację wewnątrz terrarium. Traszka grzebieniasta nie wymaga ogrzewania sztucznym światłem, choć żywe rośliny mogą potrzebować od czasu do czasu trochę promieni słonecznych.

Czy traszka to płaz chroniony?

Z roku na rok obserwuje się coraz mniejszą liczbę przedstawicieli gatunku na całym świecie. Głównymi powodami tego zjawiska są zmiany środowiska i związane z tym niskie zdolności adaptacyjne traszek, osuszanie zbiorników wodnych oraz wyławianie zwierząt w celach późniejszej sprzedaży i hodowli domowej. W wielu krajach podejmuje się kroki mające za zadanie zapobiec zmniejszaniu się populacji traszek grzebieniastych, m.in. przy pomocy reintrodukcji. W Polsce gatunek podlega ścisłej ochronie.

Gdzie można spotkać traszkę? Naturalne środowisko płazów

Traszka potocznie bywa określana również mianem jaszczurki wodnej, co jednoznacznie wskazuje na jej naturalne środowisko życia. Gatunek można spotkać na terenie całej Europy, w Polsce najwięcej osobników zamieszkuje pasmo Babich Gór (tereny wilgotnych lasów liściastych, torfowiska, obszary podmokłe). 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!