Bio, eko, organic - czym się różnią?
Nazwy te mówią o tym, że dany produkt został otrzymany na drodze ekologicznej uprawy lub hodowli. Wielu konsumentów nie wnika jednak w to, co znajduje się na etykiecie.
- Wielu producentów nas oszukuje, używając określeń - bio, organic i eko. Bo to oznacza to samo. Żywność ekologiczna jest łatwa do rozpoznania, bo ma taki zielony liść na opakowaniu - tłumaczyła ekspertka.
Jak nie naciąć się na oszustwo marketingowe?
Producenci wykorzystują niewiedzę ludzi, dostarczając nie tyle zdrowe i ekologiczne pożywienie, co po prostu zapakowane w dobrze kojarzące się opakowanie. Warto wczytać się w szczegóły etykiety, żeby nie dać się zmanipulować.
- Są sieci handlowe, które oznaczają znaczkiem eko produkty, które są po prostu tańsze. Zachwiania w Polsce związane z nazewnictwem wzięły się stąd, że w UK eco oznacza ekonomiczny, czyli tańszy, zaczęto więc stosować słowo organic, a w USA bio - mówiła Sylwia Majcher.
- Klientom znudziło się oznaczenie eko, więc zastosowano bio. A jak już na opakowaniu znajduje się bio, organic i eko to już wydaje się nam, że produkt jest najlepszy - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Życie w stylu eko na wyciągnięcie ręki. "Ludzi zainteresowanych tym konceptem jest coraz więcej"
- "Istnieją stereotypy: gary, obora i na tym kończy się świat". Zbuntowane rolniczki zmieniają wizerunek wsi
- Domowy mini ogródek. Jak zacząć przygodę z uprawą warzyw na parapecie?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News