Bio, eko, organic - czym różnią się te nazwy? "Wielu producentów nas oszukuje"

Bio, eko produkty - co to znaczy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bio, eko, organic - co to znaczy?
Bio, eko, organic - co to znaczy?
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Współcześnie w większości sklepów znajdują się półki, a w hipermarketach nawet całe działy, ze "zdrową żywnością". Znajdziemy tam pewne nazwy i skróty, które mogą znaleźć się tylko na produktach certyfikowanych. Te określenia to bio, ekologiczny (lub w skrócie eko) oraz organic, czyli po prostu organiczny. O różnicach między nimi opowiedziała w Dzień Dobry TVN Sylwia Majcher, propagatorka zero waste.

Bio, eko, organic - czym się różnią?

Nazwy te mówią o tym, że dany produkt został otrzymany na drodze ekologicznej uprawy lub hodowli. Wielu konsumentów nie wnika jednak w to, co znajduje się na etykiecie.

- Wielu producentów nas oszukuje, używając określeń - bio, organic i eko. Bo to oznacza to samo. Żywność ekologiczna jest łatwa do rozpoznania, bo ma taki zielony liść na opakowaniu - tłumaczyła ekspertka.

Jak nie naciąć się na oszustwo marketingowe?

Producenci wykorzystują niewiedzę ludzi, dostarczając nie tyle zdrowe i ekologiczne pożywienie, co po prostu zapakowane w dobrze kojarzące się opakowanie. Warto wczytać się w szczegóły etykiety, żeby nie dać się zmanipulować.

- Są sieci handlowe, które oznaczają znaczkiem eko produkty, które są po prostu tańsze. Zachwiania w Polsce związane z nazewnictwem wzięły się stąd, że w UK eco oznacza ekonomiczny, czyli tańszy, zaczęto więc stosować słowo organic, a w USA bio - mówiła Sylwia Majcher.

- Klientom znudziło się oznaczenie eko, więc zastosowano bio. A jak już na opakowaniu znajduje się bio, organic i eko to już wydaje się nam, że produkt jest najlepszy - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości