Zbędne technologie. Tony naszych elektrośmieci trafiają na wysypiska w Indiach
Podróże były dla Joanny Murzyn prawdziwą lekcją życia. To właśnie podczas wyprawy do Indii propagatorka ekologii cyfrowej zobaczyła na własne oczy, gdzie trafiają elektrośmieci z niemal całego cywilizowanego świata. Przerażający widok skłonił ją do głębszego zastanowienia się nad procesem powstawania urządzeń, z których na co dzień korzystamy.
- Wszystkie te chemiczne pierwiastki, które są niezbędne do tego, żeby je produkować przenikają w glebę i w wody gruntowe. (...) Jeżeli mówimy np. o smartfonach, szczególnie o bateriach w naszych smartfonach, to ich niezbędnym elementem jest kobalt i lit. (...) Wydobycie kilograma kobaltu sprawia, że zanieczyszczone jest około 1/10 metra sześciennego wód gruntowych - tłumaczyła ekspertka.
Nowe technologie pogłębiają problem wykorzystywania dzieci do pracy
Fabryki, w których powstają urządzenia najbardziej znanych firm na świecie, przypominają obozy pracy przymusowej. W większości przypadków w proces produkcji smartfonów, komputerów i innych cudów techniki zaangażowane są dzieci. Nieletni zazwyczaj pozyskują niezbędne do wytworzenia przedmiotów surowce, w tym złoto i kobalt, który w 60% pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga.
- W 22 krajach zostały zanotowane przypadki wykorzystania dzieci w wydobyciu takich zasobów - zaznaczyła Joanna Murzyn.
Jak powstrzymać tę machinę? - Nie dać się nabierać na promocje: "nowy smartfon co dwa lata", przedłużać ten cykl, naprawiać. Jeżeli podejmujemy decyzję, że kupujemy sprzęt, najlepiej, żeby był on używany. Sprawdzajmy, jaka jest otwartość tego sprzętu później na naprawianie. (...) Nie dajmy się nabrać na te wszystkie nowe aplikacje, nowe formaty - przestrzegła ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zostawiasz ładowarkę w gniazdku na cały dzień? Tiktoker wyliczył, ile pieniędzy marnujesz
- Pokonał 22 tysiące kandydatów i może zostać drugim Polakiem, który poleciał w kosmos
- Te gatunki ratują nas przed katastrofą ekologiczną. "Wszyscy powinni wiedzieć o tych niesamowitych historiach"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News