Technologia

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku na cały dzień? Tiktoker wyliczył, ile pieniędzy marnujesz

Technologia

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
gadzetomania.pl
telefony, ładowarki

Rosnące ceny prądu skłaniają Polaków do szukania nowych form oszczędzania. Większość urządzeń, z których na co dzień korzystamy, jest zasilana energią elektryczną, dlatego tiktoker Dawid Kosiński postanowił sprawdzić, ile pieniędzy przeznaczamy na wielogodzinne podtrzymywanie funkcjonalności telefonów oraz laptopów. Czy popularny w wielu domach zwyczaj nieodłączania ładowarek z gniazdka może zrujnować budżet?

Oszczędzanie prądu. Czy ładowarka do telefonu pobiera dużo energii?

Rozwój technologiczny przyczynił się do tego, że coraz więcej osób korzysta z wielofunkcyjnych urządzeń, które potrafią rozładować się w ekspresowym tempie. Podtrzymywanie żywotności baterii jest czynnością naturalną i wpisaną w naszą codzienność, dlatego zazwyczaj nie zwracamy na nią zbyt dużej uwagi. Automatycznie, bez namysłu podłączamy ładowarkę do prądu i dalej czerpiemy radość z używania smartfonu lub laptopa. Niektórzy robią to tak często, że nawet nie odczuwają potrzeby wyciągania urządzenia z gniazdka, mimo że bateria zyskała już 100% mocy.

Oszczędzanie

OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄDDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Do niedawna panowało przekonanie, że pozostawianie ładowarki w gniazdku nie zrujnuje domowego budżetu. Czy taki sam wniosek możemy wysnuć w dobie szalejącej inflacji? Obliczenia kosztów zbędnego pobierania energii elektrycznej podjął się aktywny na TikToku bloger Dawid Kosiński.

- Ostatnio widziałem TikToka na temat tego, że ładowarka podłączona do prądu, gdy nie jest podłączone do niej żadne urządzenie, w ogóle nie pobiera energii i nie jest to do końca prawdą. Oczywiście te najprostsze ładowarki 5 albo 10-watowe pobierają pomijalne ilości energii, ale tutaj mam szybką ładowarkę 90-watową do szybkiego ładowania smartfonu - zaznaczył mężczyzna i wziął udział w małym eksperymencie.

Pozostawianie ładowarki w gniazdku - ile kosztuje?

Dawid Kosiński przeprowadził prosty test, którego celem było wyliczenie wydatków związanych z nieodpowiednim używaniem zasilaczy do telefonu. Bloger pozostawił w kontakcie 90-watową wtyczkę do szybkiego ładowania i określił wartość poboru prądu dzięki miernikowi zużycia energii.

Tiktoker dowiedział się, że całodobowe podłączenie ładowarki do kontaktu kosztuje zaledwie 1,7 grosza, co w przeliczeniu na miesiąc daje około 51 groszy. W skali roku to wydatek rzędu 6 złotych i 19 groszy.

Choć kwota wydaje się niewielka, warto pomnożyć ją przez liczbę domowników oraz liczbę wszystkich urządzeń, którymi na co dzień dysponujemy i które wymagają takiego zasilania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: gadzetomania.pl

Źródło zdjęcia głównego: Phamai Techaphan/Getty Images

Pozostałe wiadomości