Newsy

Będzie jeden rodzaj ładowarek do telefonów komórkowych. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Newsy

Autor:
kris/ToL/Katarzyna
Oleksik
telefony komórkowe, które są ładowane

O ujednoliceniu ładowarek do telefonów czy tabletów sprzedawanych w krajach należących do Unii Europejskiej mówiło się już od pewnego czasu. Parlament Europejski podjął w końcu ostateczną decyzję w tej sprawie. Do końca 2024 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne będą miały identyczny port ładowania. W kolejnych latach zmiana obejmie również laptopy.

Będzie jedna ładowarka do wszystkiego

Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy producenci telefonów komórkowych, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek, zestawów słuchawkowych, przenośnych konsoli do gier wideo czy głośników, czytników elektronicznych, klawiatur, myszy, przenośnych systemów nawigacyjnych oraz laptopów będą zobowiązani do montowania w swoich urządzeniach portu USB do ładowania typu C.

Dr Maciej Kawecki

Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Zmiany zaczną obowiązywać od 2024 roku i będą dotyczyły wszystkich wyżej wymienionych urządzeń, z wyjątkiem laptopów. Przenośne komputery zostaną objęte nowymi zasadami od wiosny 2026 roku. Aby ułatwić konsumentom przyzwyczajenie się do zmian, na urządzeniach pojawiają się specjalne etykiety, którą pozwolą rozeznać się, czy istniejące ładowarki będą z nimi kompatybilne.

Jedna ładowarka do wszystkiego. Dlaczego Unia Europejska wprowadza te zmiany?

Szacuje się, że dzięki nowym przepisom konsumenci zaoszczędzą do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton tak zwanych e-odpadów rocznie w UE.

- Wspólna ładowarka stanie się wreszcie rzeczywistością w Europie. Na te zasady czekaliśmy ponad dziesięć lat. (...) To przyszłościowe prawo pozwala na rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie ładowania i przyniesie korzyści wszystkim - od sfrustrowanych konsumentów po nasze wrażliwe środowisko - powiedział sprawozdawca projektu Alex Agius Saliba (S&D).

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:kris/ToL/Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Phamai Techaphan/Getty Images

Pozostałe wiadomości