Styl życia

Szybkie ładowanie baterii i wpływ na jej żywotność

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Szybkie ładowanie baterii to doskonały sposób na ulepszenie naszych smartfonów. Szybkie ładowanie telefonu ma maksymalizować wydajność ładowania przez standardowy adapter. Jak wpływa to na żywotność baterii?

Technologia, która pomaga w codziennym życiu

Szybkie ładowanie baterii to tzw. Quick Charge, czyli technologia wynaleziona przez centrum badawcze Qualcomm. Pozwala ona na ładowanie baterii telefonów komórkowych w znacznie krótszym czasie. Na czym polega ta technologia?

Szybkie ładowanie baterii

Na żywotność baterii ma wpływ eksploatacja telefonu, a więc ilość używanych w jednym momencie aplikacji, słuchanie muzyki, używanie mediów społecznościowych w tym samym momencie i wiele innych. Poza tym na prędkość rozładowywania się telefonu ma wpływ wbudowany system operacyjny.

Większość z nas doświadczyła problemu szybko rozładowującej się komórki. Na ratunek przyszły powerbanki i kable USB, które dopinamy do portu naszego notebooka. Szybkie ładowanie baterii telefonów z technologią Quick Charge pozwala na znaczne skrócenie czasu ładowania urządzenia. Technologia stale się aktualizuje i w przypadku Quick Charge 4.0 już pięciominutowe ładowanie telefonu zasila go na pięć godzin!

Nowoczesne smartfony a efektywne ładowanie

Producenci nowoczesnych smartfonów wychodzą nam naprzeciw i oferują udoskonalone modele spełniające wymagania konsumenta. W związku z tym szybkie ładowanie telefonu polega na zastosowaniu większego napięcia i natężenia, co z kolei ma szybciej uzupełniać energię w urządzeniu. Mimo wszystko w dalszym ciągu lista smartfonów z Quick Charge jest zaskakująco krótka, a wśród nich znajdziemy niektóre telefony marki Asus, LG, HTC, Nokia, Sony Xperia czy Xiaomi. Oprócz urządzenia mobilnego bardzo ważnym elementem jest ładowarka o odpowiednim przewodzie USB. Przewód może mieć duży wpływ na szybkie ładowanie telefonu, dlatego dobry i drogi smartfon oraz ładowarka to nie wszystko.

Szybkie ładowanie a żywotność baterii

Wyniki badań na temat żywotności baterii smartfonów z szybkim ładowaniem są sporne, ale część z nich potwierdza negatywny wpływ tej technologii na akumulator telefonu. Potwierdza się, że częste i szybkie ładowanie akumulatora przekłada się na żywotność baterii i przede wszystkim zmniejsza jej pojemność . Mimo że telefony mają sprecyzowaną liczbę cykli rozładowania, to szybkie ładowanie telefonu może skrócić tę wartość. Należy pamiętać o tym, że najskuteczniejsze i bezpieczne ładowanie urządzeń jest wtedy, gdy nie są zbyt zimne lub przegrzane, a temperatura jest równa pokojowej.

Ładowarka samochodowa a szybkie ładowanie

Najpopularniejszym zadaniem telefonu w samochodzie jest nawigowanie nas w trakcie podróży. Ładowanie telefonu w samochodzie jest odradzane i to niekoniecznie tylko w przypadku szybkiego ładowania Quick Charge. W trakcie używania portu USB telefon ładuje się znacznie wolniej niż tradycyjnie ze względu na większe zapotrzebowanie telefonu na energię. Samochód nie jest w stanie dostarczyć pożądanej wartości energii i bardzo często dochodzi do rozładowania telefonu. Ponadto nasze urządzenie bardziej się nagrzewa, więc jest podatne na wszelkie wewnętrzne urządzenia. Wysokie napięcie spowodowane użytkowaniem nieprawidłowej ładowarki może doprowadzić do przegrzania telefonu i innych nieodwracalnych zmian.

Jak działa technologia Quick Charge?

Quick Charge to technologia służąca do szybkiego ładowania akumulatora. Nasze urządzenie jest ładowane prądem o kilkukrotnie większym napięciu i natężeniu dzięki technologii Intelligent Negotiation for Optimum Voltage. INOV wychodzi naprzeciw niezadowolonym użytkownikom szybko rozładowujących się smartfonów i oferuje znacznie efektywniejsze ładowanie baterii. Do używania Quick Charge jest wymagany telefon, który ma możliwość szybkiego ładowania. Lista smartfonów z taką możliwością znajduje się na stronie centrum badawczego Qualcomm. Mimo wszystko użytkownicy smartfonów jednogłośnie twierdzą, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie wydłużenie czasu pracy urządzenia bez konieczności stosowania szybkiego ładowania baterii.

Wersje Quick Charge

Aplikacje, oprogramowanie czy technologie są zmienne i stale aktualizowane, dlatego Quick Charge posiada już kilka wersji, które zapewniają jeszcze szybsze ładowanie telefonu. Wyróżniamy Quick Charge 2.0, 3.0, 4.0 i 4.0+. Wersja 3.0 ładuje nasze urządzenie o ok. 40% szybciej niż Quick Charge 2.0, wersja 4.0 oferuje 5 godzin użytkowania telefonu dzięki 5 minutom ładowania, a kolejna jeszcze korzystniejszą opcję. Ostatnia wersja technologii ma odpowiadać za lepszą kontrolę cieplną, zabezpieczenie złącza przed przegrzaniem i rozwiązanie Dual Charge. Wersja 4.0+ ma ładować urządzenie 15% szybciej, a temperatura baterii ma być o 3% mniejsza, jednak warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie będzie dostępne w przypadku każdego telefonu, ponieważ producenci wybierają starsze wersje Quick Charge. Z tego względu niezbędnym jest upewnienie się, jaką wersję znajdziemy na interesującym nas urządzeniu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości