Styl życia

Te gatunki ratują nas przed katastrofą ekologiczną. "Wszyscy powinni wiedzieć o tych niesamowitych historiach"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
„Ekipa do naprawy świata” – nowa książka Anne Sverdrup-Thygeson
„Ekipa do naprawy świata” – nowa książka Anne Sverdrup-ThygesonDzień Dobry TVN
wideo 2/28

Anne Sverdrup-Thygeson to norweska profesor, która zajmuje się nauką o ochronie przyrody i bioróżnorodności. W swojej książce "Ekipa do naprawy świata" wymienia gatunki roślin i zwierząt niwelujących negatywny wpływ działań człowieka na ekosystem. - Pracują na to, by pomóc nam ocalić życie - podkreśla.

Niezwykły świat zwierząt, który dba o bioróżnorodność

Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Wykłada biologię konserwatorską, czyli naukę o ochronie bioróżnorodności. Jest autorką bloga, pisze książki i prowadzi audycje w norweskim radiu, a wszystkie jej działania cieszą się ogromną popularnością.

W najnowszej książce "Ekipa do naprawy świata" profesor opisuje, w jaki sposób miliony gatunków na naszej ziemi niwelują negatywny wpływ działań człowieka. Jakie zwierzęta i rośliny pojawiają się w publikacji? Które z nich pozwalają nam spać spokojnie?

- Wszystkie gatunki pracują na to, by pomóc nam ocalić życie. Zapylają kwiaty, a więc zapewniają nam żywność, a także stosują recyrkulację - utylizują odpady, tworzą nową żyzną glebę, tlen, żywność dla innych gatunków i otoczenie, środowisko, które nadaje się do życia - wyjaśnia autorka.

Jak troszczyć się o nasze środowisko?

Profesor podkreśla, że napisała tę książkę, aby społeczeństwo zrozumiało, jak ważna jest rola tych gatunków, ponieważ to właśnie one stanowią fundament naszego życia. - Wszyscy powinni wiedzieć o tych niesamowitych historiach - dodaje.

Gatunki, które ratują nam życie potrzebują miejsca i przestrzeni do wykonywania swoich działań. Niestety ingerencja człowieka niszczy przyrodę na wiele sposobów. - Mamy wiele kryzysów na świecie, ale ten stanowi fundament naszego życia, dlatego ważne jest, by wszyscy zaangażowali się w szybkie działanie - podkreśla Anne Sverdrup-Thygeson.

Jakie zagrożenia czekają na nas, jeśli nie będziemy dbać o bioróżnorodność? - Będzie to przyszłość bardzo ponura, jeśli wyginą niektóre gatunki, smutna. Dziwne jest, że tak trudno zaangażować ludzi w ten temat. Jeśli to się nie uda, przyszłość naszych dzieci i wnuków będzie dużo bardziej smutna niż rzeczywistość, w której żyjemy - podsumowuje profesor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości