Co dzieje się z ubraniami, których nikt nie kupuje? Unia Europejska chce skończyć z fast fashion

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co się dzieje z ubraniami z kontenerów?
Co się dzieje z ubraniami z kontenerów?
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
W poszukiwaniu ekogadżetów
W poszukiwaniu ekogadżetów
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Ekopatrol – na ratunek zwierzętom
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem zaleceń, które mogą zmienić branżę "szybkiej mody", w taki sposób, by ułatwić klientom podejmowanie bardziej odpowiedzialnych wyborów. Pomysł polityków ma wypowiedzieć wojnę nadprodukcji oraz nadmiernej konsumpcji tekstyliów tworzonych w niegodziwych warunkach. Co tak naprawdę ulegnie zmianie?

Unia Europejska wprowadza zmiany

Fast fashion to odpowiedź branży odzieżowej na szybko zmieniające się trendy konsumenckie. Ubrania, które pojawiają się w popularnych sklepach sieciowych na całym świecie, produkowane są niskim kosztem, często w bardzo złych warunkach z nieeologicznych materiałów. Na szczęście świadomość społeczna na temat szkodliwości "szybkiej mody" staje się coraz powszechniejsza, dlatego Parlament Europejski postanowił przyjrzeć się kwestii szkodliwej nadkonsumpcji.

Politycy zagłosowali za przyjęciem szeregu zaleceń, które na obszarze Unii Europejskiej mają wprowadzić zmiany, ułatwiające świadome zakupy. Parlamentarzyści chcą opracować precyzyjną definicję fast fashion, wprowadzić zakaz niszczenia niesprzedanej odzieży oraz zaostrzenie walki z jej nadprodukcją.

Czy ustawa coś zmieni?

Nadal wielu klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakich warunkach powstają tanie ubrania, które są dostępne niemal na każdym kroku. Z tego powodu podczas obrad w parlamencie powstała inicjatywa "cyfrowego paszportu produktowego", który informowałby kupujących o wpływie nabywanego produktu na środowisko. Przełomowy dla przyszłości branży "szybkiej mody" może okazać się projekt ustawy, który nałoży na branżowych gigantów obowiązek kontroli dostawców, którzy wykorzystują w szwalniach pracę dzieci oraz szkodzą środowisku.

Według informacji Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, każdego roku w krajach UE wyrzucanych zostaje około 5,8 miliona ton tekstyliów. Odzież, której nie uda się sprzedać w znanych sklepach, trafia najczęściej na wysypiska lub do spalarni.

Choć pomysły parlamentarzystów wydają się bardzo optymistyczne, to by mogły zostać wcielone w życie, muszą zostać zaakceptowane przez 27 państw członkowskich. W trakcie rozmów mogą być zmieniane, tak by dopasować je do praw obowiązujących w poszczególnych krajach. Z tego powodu na wdrożenie inicjatywy będziemy musieli poczekać jeszcze kilka lat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: Elle.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana