Ogród

Rośliny potrzebują drenażu – jak go zrobić najlepiej?

Ogród

Autor:
Patrycja
Sibilska
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Wszystko o drenażu
Dzień Dobry TVNWszystko o drenażu

Pielęgnacja roślin domowych często wydaje nam się skomplikowana jak fizyka kwantowa. Jak się okazuje, wystarczy tylko zrozumieć, co dzieje się w doniczce i dlaczego rośliny potrzebują drenażu, aby odnieść sukces.

Co się dzieje podczas podlewania roślin?

W momencie, kiedy podlewamy rośliny, część wody wycieka z doniczki otworami, a część zasysana jest przez podłoże. W miejscu, gdzie, te dwa zjawiska się spotykają, na dnie doniczki tworzy się wilgotna warstwa ziemi. Nie może ona wyparować, a nasze rośliny nie lubią tkwić w wilgoci i zaczynają więdnąć w oczach. Co powinniśmy wtedy zrobić?

- Należy wykonać drenaż- radzi Łukasz Skop.

Jak wykonać drenaż i czego użyć?

Do wykonania drenażu powinniśmy użyć odpowiednich materiałów, które ze względu na swoją strukturę ułatwią wodzie odparowywanie.

- Do drenażu możemy wykorzystać keramzyt, perlit, albo piasek- podpowiada specjalista.

Łukasz ma także radę co zrobić, aby użyty materiał działał jeszcze lepiej.

- Wsypujemy jego cienką warstwę na samo dno doniczki, jeśli jednak chcemy, żeby nasze rośliny doniczkowe, na przykład kaktusy, czy sukulenty skorzystały z naprawdę z drenażu, to dosypmy go do całej objętości podłoża, i dobrze go wymieszajmy - mówi. O innych sposobach na wykorzystanie drenażu oraz o tym, jak zadbać o rośliny owadożerne, które latem mogą nam pomóc w walce z komarami, dowiecie się z materiału wideo.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Łukasz Kowalski

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości