Zwierzęta

Jak samodzielnie zrobić karmnik dla ptaków? Sprawdź nasz pomysł na ekologiczną wersję DIY

Zwierzęta

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
lasy.gov.pl
Osoba wkładająca pokarm do karmnika

Zima to czas, w którym nawet w miastach dokarmia się ptaki. Najlepiej robić to dopiero wtedy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Jeżeli trzeba je dokarmiać, to potrzebny jest karmnik! Sprawdź, jak łatwo go przygotujesz bez konieczności posiadania zaawansowanych narzędzi. A do tego, będzie on ekologiczny!

Może się wydawać, że przygotowanie własnego karmnika dla ptaków jest trudne. Nie jest to jednak prawdą, wystarczy odrobina chęci, aby samodzielnie przygotować "ptasią stołówkę". Nie przejmujmy się też, kiedy nie wyjdzie idealnie równa - najważniejsze, że jest i pomagamy dzikim zwierzętom!

Eko karmnik dla ptaków z odpadów naturalnych - krok po kroku

Niezbędne materiały:

 • deski/plasterki drewna lub płyta PCV,
 • listewki lub suche, ale mocne gałęzie,
 • gwoździe lub pistolet z gorącym klejem,
 • wyrzynarka lub piłka do drewna,
 • młotek,
 • sznurek jutowy - 60 cm.

Ekologiczne rozwiązania

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Sposób przygotowania:

 • W zależności od tego, jakie ma się materiały, np. plasterki drewna lub deski można zrobić domek na bazie okręgu, lub kwadratu.
 • Należy wybrać duży plaster drewna lub deskę, mniej więcej 15 na 15 cm. Jeżeli nie mamy takich kształtów, to będzie trzeba przyciąć materiał przy użyciu wyrzynarki lub piłki do drewna.
 • Patyczki lub listwy przyciąć do równych rozmiarów - około 10 lub 15 cm, a następnie rozmieścić je w 4 miejscach podstawy.
 • Patyczki lub listwę przymocować gwoźdźmi - wbijając je od spodniej części podstawy.
 • Następnie należy przygotować daszek do karmnika - może być wykonany z litych desek, plastrów drewna lub patyczków.
 • Deski lub lite plastry drewna należy ustawić pod kątem do siebie, na wolnej części 4 listewek, tak, aby powstał daszek, jak w "typowym" domu, o kształcie trójkąta. Następnie należy przybić je gwoźdźmi do listewek, a później dwie ściany daszku - do siebie. Można je też usztywnić przy użyciu kleju na gorąco. Jeżeli korzysta się z patyczków, trzeba je ze sobą przymocować - klejem lub sznurkiem, aby powstała płaska powierzchnia, a następnie przymocować je do wolnej części listewek, podobnie jak deski lub plastry drewna.
 • Do daszku, mniej więcej pośrodku długości zamocować jutowy sznurek w formie pętelki. Można to zrobić na gorący klej lub wbijając gwóźdź, do którego następnie przywiąże się sznurek. Dzięki temu całość będzie można zawiesić na gałęzi.

Jeżeli nie mamy dostępu do tego typu resztek materiałowych, można odwiedzić sklep budowlany i poprosić o listewkę o długości metra oraz jedną, maksymalnie dwie deski drewniane. Oba materiały należy później przyciąć do odpowiednich rozmiarów, a następnie postępować zgodnie z instrukcją.

Gdzie umieścić karmnik dla ptaków?

Karmnik powinno się umieszczać w miejscu spokojnym i osłoniętym od wiatru. Jednocześnie powinien mieć on nieco przestrzeni wokół, aby ptaki mogły bezproblemowo się do niego dostać i jednocześnie szybko uciec, gdy poczują się zagrożone. Może być on w pobliżu gęstych krzewów, ale takich, w których nie mógłby się schować potencjalny drapieżnik - czyli najczęściej kot domowy.

Karmników nie powinniśmy również ustawiać w pobliżu szyb i szklanych elementów, których ptaki nie są w stanie zobaczyć. Jeżeli nie ma innej opcji, to warto umieścić na nich naklejki, aby zwierzę widziało przeszkodę i nie rozbiło się o szkło.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zbynek Pospisil/Getty Images

Pozostałe wiadomości