Leczenie oczu ziołami - które choroby i jakimi roślinami można leczyć?

Kobieta trzymająca torebki ziołowe na oczach
Leczenie oczu ziołami - które choroby i jakimi roślinami można leczyć?
Źródło: Francesco Carta fotografo/Getty Images
Poważne schorzenia oczu wymagają specjalistycznego leczenia, istnieje jednak szereg dolegliwości, które można łagodzić, stosują odpowiednie zioła lub witaminy. Zmęczenie, przekrwienie, pieczenie lub ból oczu to stan, w którym ulgę mogą przynieść kompresy. Innym sposobem jest picie naparów.

Oczy to narząd wymagający szczególnej troski, gdyż pracuje przez cały dzień, bez przerwy. Nic dziwnego, że dość często pojawiają się dolegliwości, takie jak ból, pieczenie, szczypanie czy łzawienie. Dyskomfort może być spowodowany nadmiernym wytężaniem wzroku, długą pracą przed monitorem, alergią, działaniem czynników zewnętrznych, przebywaniem w zadymionych pomieszczeniach.

Lista przyczyn jest długa, ale nie brakuje też sposobów na przyniesienie oczom ulgi. Jedną z częściej stosowanych kuracji stanowi ziołolecznictwo. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się liczba ziół, których działanie uznano za korzystne dla oczu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pogorszenia się objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zioła - naturalne metody leczenia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem

Leczenie oczu ziołami - jak powinno się to robić?

Do roślin, które są stosowane w walce z dolegliwościami oczu, należą przede wszystkim świetlik i rumianek. Coraz częściej sięga się też po chaber bławatek, borówka amerykańska, warzywa z wysoką zawartością beta-karotenu, a także po pyłek pszczeli. Dużą popularnością cieszą się również zioła szwedzkie, czyli specjalna mieszanka, w której skład wchodzi aloes, mirra, szafran, korzeń rabarbaru, kurkuma, manna, korzeń dziewięćsiłu, arcydzięgiel, senes, kamfora, teriak.

Zioła pełnią wiele funkcji – poprawiają wzrok i komfort widzenia, chronią oczy, likwidują pieczenie, zaczerwienienie oraz ból. Można sięgnąć po nie w postaci kropli do oczu, przygotować okłady albo napar do picia lub przemywania oczu. Dostępne są również preparaty w postaci tabletek.

Jakie zioła na oczy stosować? Na początek rumianek

Najbardziej znanym i najczęściej stosowanym ziołem na kłopoty z oczami jest rumianek. Leczenie oczu rumiankiem można wdrożyć przy podrażnieniach, zaczerwienieniu i zapaleniu spojówek. To także sposób na pieczenie. Aby pozbyć się przykrych dolegliwości, wystarczy zastosować kompres z ziela rumianku. Łyżkę koszyczków rośliny trzeba zalać szklanką gorącej wody i parzyć przez około 10 minut, nie zapominając o nakryciu naczynia.

Następnie należy namoczyć płatki kosmetyczne lub gaziki w przygotowanym naparze i jeszcze ciepły okład położyć na oczy. Jeśli wystygnie, powinno się go zmienić na ciepły. Rumianek słynie z właściwości antyseptycznych, przeciwalergicznych i kojących. Zastosowany na oczy złagodzi stan zapalny, wzmocni naczynia krwionośne, zredukuje zaczerwienienie i podrażnienia.

Okłady na bolące oczy – szałwia i świetlik

Okłady na oczy z szałwii polecane są osobom, które cierpią z powodu zmęczenia i podrażnienia lub zaczerwienienia oczu. Ziele szałwii znane jest z właściwości przeciwzapalnych i odkażających, a najlepiej działa na oczy stosowane w formie okładów. Równie ważny w leczeniu dolegliwości oczu jest świetlik lekarski, który działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco.

Dzięki bogatemu składowi (zawiera kwasy fenolowe, garbniki, olejki eteryczne, sole mineralne i inne) świetlik skutecznie leczy zapalenie spojówek i brzegów powiek oraz jęczmień. Ziele warto wypróbować w przypadku podrażnienia oczu, nadwrażliwości na światło oraz przy nadmiernym łzawieniu. Świetlik bywa składnikiem kropli i żeli, ale najczęściej występuje w postaci suszu lub torebek do zaparzania. Przygotowanym wywarem można przemywać brzegi powiek lub stosować kompres na powieki.

Najlepsze zioła na opuchnięte oczy

Okłady na bolące oczy można przygotować, wykorzystując inną znaną roślinę o właściwościach leczniczych – chaber bławatek. Ważnym składnikiem kwiatów bławatka są antocyjany, które usprawniają mikrokrążenie w tęczówce i naczyniówce oka, jednocześnie uszczelniają naczynia krwionośne oka, wzmacniają je, zapobiegają pojawianiu się opuchlizny. Chaber wykorzystywany jest także w leczeniu zapalenia spojówek i brzegów powiek.

Ziele można stosować do redukcji nadwrażliwości na światło słoneczne lub promieniowanie z ekranu telewizora i komputera. Chaber, podobnie jak świetlik, stał się jednym ze składników kropli do oczu. Inną metodą zastosowania tego ziela jest sporządzenie domowego naparu i przemywanie nim oczu lub przygotowanie kompresów na powieki. Napar z bławatka można także dodać do kremu pod oczy i nakładać go regularnie jak maseczkę – taki specyfik minimalizuje obrzęki pod oczami i likwiduje zasinienie.

Jakie zioła na oczy wybrać?

Na ratunek podrażnionym i zmęczonym oczom przychodzą również inne rośliny, takie jak nagietek lekarski, gwiazdnica pospolita, prawoślaz czy skrzyp polny. Prawidłowe funkcjonowanie można też wspomagać, sięgając po wyciąg z borówki brusznicy. Pielęgnacja oczu to jednak nie tylko okłady z ziół, stosowanie kropli i maści, lecz także zapewnienie im odpowiedniej ilości odpoczynku.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Francesco Carta fotografo/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana