Tych popularnych leków nigdy nie łącz z kawą. Poważne konsekwencje dla zdrowia

Tych popularnych leków nigdy nie łącz z kawą. Poważne konsekwencje dla zdrowia
Tych popularnych leków nigdy nie łącz z kawą. Poważne konsekwencje dla zdrowia
Źródło: Getty Images
Liczne badania wykazały, że przyjmowanie niektórych leków wraz z poranną kawą może prowadzić do katastrofalnych skutków ubocznych i poważnych powikłań, w tym wysokiego ciśnienia krwi oraz niekontrolowanego krwawienia. Brytyjski dziennikarz rozmawiał z farmaceutami, którzy wskazali środki wchodzące w interakcje z kofeiną do tego stopnia, że leczenie nimi może okazać się nieskuteczne.

Kawa a niektóre leki na depresję

Leki przeciwdepresyjne mają długą listę skutków ubocznych, a stosowanie niektórych z nich może nawet uniemożliwiać picie kawy rano. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy uzależnieni od leków przeciwbólowych?
Polacy uzależnieni od leków przeciwbólowych? (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dr Jennifer Bourgeois, farmaceutka i ekspertka ds. zdrowia w SingleCare, powiedziała w wywiadzie dla DailyMail, że kofeina może wchodzić w interakcje z tymi lekami, powodując niebezpieczny wzrost ciśnienia krwi.

Starsze klasy leków przeciwdepresyjnych, takie jak leki trójpierścieniowe i inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), uniemożliwiają organizmowi prawidłowe metabolizowanie kofeiny. Zazwyczaj jest ona wydalana przez nerki wraz z moczem. Jednakże leki te przerywają ten proces, przez co kofeina utrzymuje się w organizmie dłużej. Z czasem może to prowadzić do utrzymującego się wysokiego tętna i ciśnienia krwi.

Dr HaVy Ngo-Hamilton, konsultantka kliniczna w BuzzRx i farmaceutka na University of Minnesota powiedziała, że w tym przypadku najgorsze są leki takie jak fluwoksamina, fenelzyna i tranylcypromina.

CDC szacuje, że jeden na dziesięciu Amerykanów powyżej 12. roku życia przyjmuje leki przeciwdepresyjne, co daje łącznie około 37 milionów osób. Nie stwierdzono żadnych interakcji między kofeiną a nowszymi lekami z grupy SSRI, takimi jak Zoloft, Lexapro i Prozac.  

Kofeina i leki na przeziębienie

Wiele osób sięga po dostępne bez recepty leki na przeziębienie i alergię, aby złagodzić objawy. Niektóre z nich zawierają pseudoefedrynę, która zwęża naczynia krwionośne w przewodach nosowych, zmniejszając obrzęk i przekrwienie. 

Dr Ngo-Hamilton twierdzi, że picie kawy w tym samym czasie może zaostrzyć objawy chorobowe i sprawić, że poczujesz się rozdrażniony oraz niespokojny. Ekspertka zaleca przyjmowanie tych leków dwie godziny przed lub cztery godziny po wypiciu filiżanki kawy. 

Kawa groźna dla cukrzyków?

Chociaż insulina nie wchodzi w bezpośrednie interakcje z kofeiną, jej stosowanie może kolidować z poranną kawą. 

- Chodzi o to, że picie kawy podnosi poziom cukru we krwi, zwłaszcza jeśli zawiera także śmietankę i cukier. Stężenie cukru we krwi gwałtownie wzrośnie, a to sprawi, że leki będą mniej skuteczne - wyjaśnia dr Ngo-Hamilton. 

Jak wynika z badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego, picie czegokolwiek zawierającego kofeinę może podwyższyć poziom insuliny i cukru we krwi.

Antybiotyki i spożycie kawy

Antybiotyki są zalecane w przypadku infekcji bakteryjnych. Okazuje się jednak, że leki te mogą hamować metabolizm kofeiny, co prowadzi do zwiększenia jej stężenia we krwi. Dr Bourgeois zwrócił szczególną uwagę na cyprofloksacynę, która jest zwykle stosowana m.in. w leczeniu zakażenia układu moczowego i pęcherza moczowego, biegunki zakaźnej oraz zapalenia zatok. 

Podobnie, jak w przypadku leków dostępnych bez recepty, przyjmowanie tego leku z kawą może powodować szybsze bicie serca i uczucie niepokoju. 

Leki rozrzedzające krew a kofeina

Dr Ngo-Hamilton powiedziała, że ​​kofeina może hamować rozkład leków rozrzedzających krew, przez co w organizmie zalega więcej substancji czynnej. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ przyjęcie zbyt dużej dawki leku może spowodować nadmierne krwawienie, nawet w przypadku drobnych urazów, na przykład skaleczenia papierem. 

Jeśli chodzi o warfarynę, ekspertka zaleca odczekanie przynajmniej sześciu do ośmiu godzin przed wypiciem kawy, ponieważ występuje bardzo istotna interakcja między tym środkiem a kofeiną.

Uważaj na kawę przy nadciśnieniu

Beta-blokery mają na celu obniżenie ciśnienia krwi i zablokowanie działania hormonu epinefryny, czyli adrenaliny. W ten sposób pomagają w przepływie krwi i obniżają akcję serca. 

- Beta-blokery działają poprzez zmniejszanie częstości akcji serca, dzięki czemu nie musi ono tak ciężko pracować - wyjaśnia dr Ngo-Hamilton. - Ale kiedy pijesz kawę lub inne napoje zawierające kofeinę, zwiększa to tętno i ostatecznie podnosi ciśnienie krwi. To nie jest bezpośrednia interakcja lekowa, ale raczej przeciwdziałanie beta-blokerowi - dodaje.

Zaleca przyjmowanie tych leków dwie godziny przed lub cztery godziny po wypiciu kawy lub innego napoju zawierającego kofeinę. 

Nie popijaj kawą leków na tarczycę

Lewotyroksyna, przeznaczona do leczenia niedoczynności tarczycy, jest jednym z najczęściej przepisywanych leków w Ameryce. Dr Ngo-Hamilton przestrzega jednak, że przyjmowanie tych leków z jakimkolwiek posiłkiem lub kawą, może zmniejszyć ilość leku wchłanianego przez organizm. Badanie z 2020 r. wykazało, że kofeina zmniejsza wchłanianie nawet o 50 procent.  

Dr William Franklin, założyciel i dyrektor medyczny Victory Medical w Teksasie, powiedział portalowi DailyMail, że osoby przyjmujące lewotyroksynę powinny przyjmować lek na pusty żołądek, popijając wodą i odczekać od 30 do 60 minut przed spożyciem kofeiny.

Leki na chorobę Alzheimera a kofeina

Leki stosowane w leczeniu objawów choroby Alzheimera, zwane inhibitorami cholinesterazy, zapobiegają rozpadowi acetylocholiny, substancji chemicznej, która bierze udział w kształtowaniu pamięci. 

Jednak przyjmowanie tych leków z kawą uszczelnia barierę krew-mózg, co utrudnia dotarcie leku do mózgu. - Ostatecznie zmniejsza to skuteczność – powiedziała dr Ngo-Hamilton. 

Jako najbardziej prawdopodobnych winowajców wskazała donepezil i rywastygminę. Zauważyła również, że osoby przyjmujące te leki powinny je przyjmować dwie godziny przed kawą lub cztery godziny po niej.  

Nie łącz kawy z lekami na osteoporozę

Osteoporoza to choroba, w której kości z czasem stają się słabe i kruche. CDC szacuje, że 10 milionów Amerykanów po 50. roku życia cierpi na tę chorobę i przyjmuje leki takie jak risendronian i ibandronian, aby spowolnić rozpad kości.

Jednak podobnie jak w przypadku leków na tarczycę, przyjmowanie tych substancji z kawą może sprawić, że nie zostaną one prawidłowo wchłonięte przez organizm, co sprawi, że będą mniej skuteczne. Dr Ngo-Hamilton zaleca odczekanie około dwóch godzin przed wypiciem kawy lub zjedzeniem posiłku. 

Poranna kawa groźna dla astmatyków

Wiele osób cierpiących na astmę stosuje grupę leków wydawanych na receptę, które rozszerzają i rozluźniają drogi oddechowe. Jednak łączenie medykamentów, takich jak aminofilina i teofilina, z kawą może nasilać działania niepożądane, np. drażliwość i niepokój.

- Szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz przyjmować leki, poczekaj i zobacz, jak reagujesz na leczenie, zanim zaczniesz pić kawę, ponieważ może ona nasilać skutki uboczne – powiedziała dr Ngo-Hamilton.

Leczenie ADHD a kofeina

Leki stosowane w leczeniu ADHD pomagają regulować neuroprzekaźniki, takie jak dopamina i noradrenalina, co poprawia koncentrację, uwagę i kontrolę impulsów. Jednak łączenie substancji takich jak Adderall i Ritalin z kawą może sprawić, że będą one mniej skuteczne i prowadzić do zwiększonej nadpobudliwości.  

- Zarówno leki na ADHD, jak i kofeina są stymulantami. Gdy się je połączy, mogą one wzmacniać swoje działanie, co prowadzi do nadmiernej stymulacji – powiedział dr Bourgeois.

Leki przeciwpsychotyczne a picie kawy

Do najczęściej stosowanych leków przeciwpsychotycznych należą klozapina, risperidon i olanzapina, które są zazwyczaj przepisywane w przypadku schizofrenii czy choroby afektywnej dwubiegunowej. Medykamenty te działają poprzez regulację neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, co łagodzi objawy takie jak halucynacje.

Jednak dr Ngo-Hamilton ostrzega, że ​​kawa może zmniejszyć ilość leku wchłanianego przez organizm. A jeśli ktoś cierpi na manię, nie będą one w stanie zadziałać. Konsultantka medyczna zaleca całkowite zrezygnowanie z kawy, jeśli pacjent ma epizod maniakalny.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości