Lek na serce wycofany z aptek. "Negatywne konsekwencje zdrowotne"

apteka, leki
Lek na serce wycofany z aptek. Jest niebezpieczny dla zdrowia
Źródło: Cris Cantón/Getty Images
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat dotyczący wycofania ze sprzedaży leku stosowanego w leczeniu kardiologicznym. - Stwierdzono przypadki występowania działań niepożądanych niespodziewanych dla omawianego produktu - czytamy w ostrzeżeniu. O jakim medykamencie mowa?

Kolejny specyfik leczniczy znika z aptek. Do tej pory był wykorzystywany w terapiach kardiologicznych m.in. u pacjentów z zespołami wieńcowymi. Miał za zadanie zapobiegać zlepianiu się płytek krwi, poprawiać przepływ krwi i zmniejszać ryzyko powstawania zakrzepów.

Dalsza część tekstu poniżej.

Polacy uzależnieni od leków przeciwbólowych?
Polacy uzależnieni od leków przeciwbólowych? (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

GIF wycofuje z rynku lek Qutiro

We wtorek, 23 lipca Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o decyzji podjętej w sprawie medykamentu zażywanego przez pacjentów kardiologicznych.

- Dotyczy wycofania z obrotu i zakazu wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml, dopuszczonego do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 r. nr DOP/01039/23 - czytamy w komunikacie.

Questus Pharma Private Limited z siedzibą w Indiach jest podmiotem odpowiedzialnym za produkcję specyfiku. W Polsce zgodę na dopuszczenie leku do obrotu otrzymało przedsiębiorstwo Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa z siedzibą w Łodzi.

Niepożądane działania popularnego leku na serce

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Opolu podał szczegóły dotyczące wycofania produktu Qutiro i poinformował o wykrytych nieprawidłowościach.

- W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów, jest w ocenie organu oczywiste. Zarówno stwierdzone przypadki występowania działań niepożądanych niespodziewanych dla omawianego produktu leczniczego, jak i podejrzenie występowania w produkcie leczniczym sterylnym, do infuzji, zakażenia mikrobiologicznego, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów - zaznaczono.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: GIF

Źródło zdjęcia głównego: Cris Cantón/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości