Powstał lek na odrastanie zębów. Badania pokazały, że jest bezpieczny

kobieta u dentysty
Czy braki w uzębieniu przestaną być problemem?
Źródło: Peter Dazeley/Getty Images
Czy dzięki lekom można sprawić, że ząb odrośnie? Badacze z Japonii uważają, że jest to możliwe. Tamtejsi eksperci opracowali farmaceutyk, który - być może - całkowicie odmieni podejście do leczenia stomatologicznego.

Osoby, które z różnych powodów straciły zęby zmuszone są wszczepić implanty. Niestety, takie leczenie - w zależności od liczby ubytków - wiąże się z bardzo dużym kosztami. Być może już niedługo dla takich pacjentów pojawi sią alternatywa. Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto w Japonii opracowali - podawany dożylnie - lek, który ma sprawić, że zęby zaczną odrastać.

Dalsza część tekstu poniżej

DD_20240604_Prochnica_REP
Leczenie próchnicy bez borowania – czy to możliwe?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Lek na odrastanie zębów. Czy jest naprawdę skuteczny?

Testy z udziałem ludzi mają rozpocząć się już we wrześniu. W pierwszej kolejności preparat otrzyma 30 mężczyzn między 30. a 64. rokiem życia. Każdy z nich ma braki w uzębieniu (nie posiadają przynajmniej jednego zęba trzonowego). W kolejnym etapie do badania zastaną włączone osoby z częściowym bezzębiem lub te, którym brakuje do pięciu zębów stałych.

Jeśli testy zakończą się sukcesem, lek będzie dostępny dla wszystkich pacjentów z brakami w uzębieniu od 2030 roku.

Jak powstał lek na odrastanie zębów?

Początek pracom nad lekiem dały badania nad przeciwciałem USAG-1, który blokuje wzrost zębów u fretek i myszy. W 2021 roku naukowcy odkryli specyficzne przeciwciało monoklonalne. Wpływa ono na interakcję między USAG-1 a cząsteczkami znanymi jako białko morfogenetyczne kości, czyli BMP.

Ta wiedza skłoniła specjalistów do postawienia tezy, że możliwe jest opracowanie leku, który mógłby pomóc ludziom odzyskać zęby. Testy przeprowadzone na fretkach - wybrano je, ponieważ - podobnie jak człowiek - początkowo mają zęby mleczne, które z czasem zastępowane są stałymi - pokazały, że farmaceutyk jest nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bardzo bezpieczny i praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych.

Dlaczego ludzie tracą zęby?

Powodów może być bardzo dużo. Zazwyczaj braki w uzębieniu to pokłosie nieprawidłowego dbania o zęby. Nie chodzi jednak tylko o ich higienę, ale regularne wizyty u dentysty (najlepiej jest odwiedzać go raz na pół roku). Nie bez znaczenia jest również styl życia, a w szczególności dieta. Bogata w cukry sprzyja namnażaniu się bakterii, a te powodują rozwój próchnicy. Nieleczona może doprowadzić właśnie do utraty zębów.

Zdarza się, że utrata zębów to wynik wypadku, urazu czy choroby.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: national-geographic.pl

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości