Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie. Nieleczony może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Czy pomocą w zwalczeniu tego problemu może być terapia manualna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli: ekspertka manualnego modelowania twarzy Lari Yugai oraz lekarz dentysta Tomasz Kupryś.
Bruksizm to powszechny problem
Bruksizm to problem, z którym mierzy się wiele osób, szczególnie tych narażonych na silny stres. Niestety, nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W Dzień Dobry TVN ekspertka manualnego modelowania twarzy Lari Yugai oraz lekarz dentysta Tomasz Kupryś opowiedzieli o tym, jak radzić sobie z bruksizmem.
- Uważam, że bruksizm to już choroba cywilizacyjna. W moim gabinecie stomatologicznym powyżej 50 proc. moich pacjentów cierpi na to zaburzenie nerwowo-mięśniowe związane ze snem, nawykowe, nieświadome używanie narządu ruchu. Główne przyczyn to stres, problemy ze snem, problemy z przyjmowaniem leków, szczególnie przeciwdepresyjnych hamujących przypływ serotoniny i noradrenaliny - powiedział Tomasz Kupryś.
Jak sobie radzić z bruksizmem?
Zdaniem ekspertki manualnej modelowania twarzy Lari Yugai, w walce z bruksizmem może pomóc nam terapia manualna. Specjalistka przygotowała dla widzów kilka ćwiczeń rozluźniających. - Za płatkiem ucha jest dołek i tam wciskamy palec. Jeżeli wchodzi lekko to dobrze, a jeśli boli to świadczy o spięciu mięśni. Uciskamy to miejsce do granicy bólu. Jak dojdziemy do tego momentu, staramy się jeszcze lekko ten palec docisnąć - tłumaczyła Lari Yugai.
- Na tym etapie zostajemy i wykonujemy palcem okrężne ruchy. To rozluźnia mięśnie i przy tym uchu, a owal twarzy jest inny - dodała.
Co jeszcze może pomóc w walce z bruksizmem? Czy zdaniem dentysty terapie manualne dają dobry efekt? Sprawdź w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego nie powinniśmy obawiać się śmierci? "Nasze ciało jest stworzone do umierania"
- Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?
- Dentysta na NFZ. Sprawdź, w jakich przypadkach musi przyjąć cię natychmiast
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News.