Na czym polega piaskowanie zębów? Kto i kiedy może się tego podjąć?

Piaskowanie zębów u dentysty
Na czym polega piaskowanie zębów? Kto i kiedy może się tego podjąć?
Źródło: robertprzybysz/Getty Images
Piaskowanie często traktowane jest jako zabieg profilaktyczny, pozwalający zadbać o zdrowie i ładny wygląd zębów. Najczęściej polecane jest osobom, które spożywają dużo kawy i herbaty, palą papierosy lub noszą aparat ortodontyczny. Piaskowanie to doskonała metoda na czyste i gładkie zęby.

Piaskowanie zębów to często uzupełnienie skalingu, czyli zabiegu umożliwiającego usunięcie kamienia. Bywa jednak przeprowadzanie osobno, w celu usunięcia osadów i przebarwień. Zęby po zastosowaniu tej metody są wyraźnie czystsze, bielsze i gładsze, a sama procedura jest bezbolesna i bezpieczna.

Najlepiej zabieg przeprowadzać regularnie, co pół roku – pozwoli to uniknąć rozwoju chorób uzębienia. Po piaskowaniu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza – przede wszystkim nie powinno się spożywać barwiących napojów, które mogłyby doprowadzić do powstania przebarwień.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Co daje piaskowanie zębów?

W gabinetach stomatologicznych przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi, które mają poprawić wygląd zębów, a także wzmocnić je i zapobiec rozwojowi schorzeń przyzębia. Jednym z częściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych i profilaktycznych jest piaskowanie zębów. Czym jest i jak wygląda ta metoda? To zabieg przeprowadzany przy użyciu specjalnego urządzenia, jakim jest piaskarka.

Podczas czyszczenia zębów wyrzuca ona pod ciśnieniem drobny proszek (z odpowiednią ilością wody), który dostaje się w trudno dostępne miejsca i umożliwia usunięcie osadu. Zużyty proszek jest na koniec usuwany przy pomocy odsysarki. Czasami po zakończonym zabiegu przeprowadza się lakierowanie zębów, czyli fluoryzację, mającą na celu wzmocnienie i ochronę szkliwa przed czynnikami zewnętrznymi.

Co daje piaskowanie?

Przede wszystkim umożliwia dotarcie do przestrzeni międzyzębowej i bruzd zębowych, gdzie często gromadzi się płytka i osad. Zęby po zastosowaniu tej metody są czystsze, bielsze i gładsze. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest zabieg wybielający, a jedynie usuwający osady i zabrudzenia, dający wizualny efekt wybielenia. Piaskowanie jest bezbolesne, jednak może powodować delikatny dyskomfort. Po wizycie pacjenci mogą mieć uczucie podrażnienia dziąseł oraz nieprzyjemny smak w ustach.

Dla kogo jest piaskowanie zębów?

Z piaskowania mogą korzystać niemal wszyscy, jednak szczególnie polecane jest ono pijącym dużo kawy lub herbaty, palaczom, osobom z ciasno przylegającymi do siebie zębami, noszącym aparaty ortodontyczne, a także tym, którzy planują przeprowadzenie zabiegu wybielania. Piaskowanie nie jest jednorazowe, warto je powtarzać regularnie, o ile jest taka potrzeba. Taki zabieg higieniczny pozwala zapobiegać rozwojowi wielu chorób przyzębia, umożliwia również zachowanie pięknego i zdrowego wyglądu zębów. Trzeba jednak pamiętać, że nie usuwa on trwałych przebarwień poantybiotykowych czy plam próchnicowych. Piaskowanie zębów w ciąży można przeprowadzać bez obaw o jakiekolwiek skutki uboczne (oddziałujące na płód).

Przeciwwskazaniami do wykonania czyszczenia zębów metodą piaskowania są stany zapalne jamy ustnej, rany, bolesność błon śluzowych jamy ustnej, a także alergie na sodę lub używane podczas zabiegu preparaty i zaburzenia czynności układu oddechowego, np. astma.

Czego należy unikać po piaskowaniu zębów? Zalecenia

Po skorzystaniu z metody piaskowania zębów należy powstrzymać się od palenia papierosów, picia herbaty, kawy, wina, napojów, które mogą powodować przebarwienia. Szczególnie przez pierwsze godziny po zabiegu zęby są bardzo podatne na powstawanie przebarwień, dlatego najlepiej nie jeść i nie pić przez około 3 godziny (dopuszczalne jest picie wody).

Przez kolejne 3 dni zaleca się stosowanie tzw. białej diety, czyli wyeliminowanie produktów, które silnie brudzą, czyli buraków, borówek, jagód itp. Stomatolog po wykonaniu zabiegu poinformuje pacjenta o zaleceniach. Zazwyczaj już po kilku godzinach można wrócić do normalnego funkcjonowania, aby jednak efekty piaskowania utrzymały się jak najdłużej, należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej (częste mycie zębów, stosowanie odpowiedniej szczoteczki, nici dentystycznej).

Oczywiście powinno się też chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa. Specjalista sprawdza wtedy stan uzębienia, zleca odpowiednie zabiegi i podpowiada, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Piaskowanie zębów: efekty uboczne

Po zabiegu piaskowania zęby są wyjątkowo wrażliwe, dlatego lepiej unikać spożywania ciepłych i zimnych, a także kwaśnych i słodkich potraw. Również najbliższe mycie powinno być nieco łagodniejsze. Nadwrażliwość jest jedynie chwilowa i znika samoczynnie po kilku godzinach. Fluoryzacja wykonywana po piaskowaniu służy dodatkowo zniesieniu nadwrażliwości zębów po zabiegu czyszczenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: robertprzybysz/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana