Jak czyścić zęby?
Badania pokazują, że osoby między 18. a 40. roku życia nie używają pasty do zębów. - Są szybkie przypadkowe szczotkowania wodą, czasem nawet nie szczoteczką, ale rzeczywiście my to widzimy jako lekarze. Widzimy pacjentów na fotelu, którzy mają rzeczywiście dużo złogów nazębnych - przyznała w Dzień Dobry TVN lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia.
Specjalistka dodała, że metod szczotkowania jest dużo. - Zawsze twierdzę, że pacjenci korzystają z metody tzw. przypadkowej, czyli zależy, jak nam się uda wyszczotkować. Bardzo ważne jest, żeby starać się wymiatać z przestrzeni międzyzębowych resztki pożywienia, żebyśmy nie wtłaczali tego pożywienia do kieszonki dziąsłowej, tylko w przeciwnym kierunku starali się pracować tak manualnie szczoteczką, żeby to się udało - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.
W czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i języka pomogą nam specjalne szczoteczki. Warto także korzystać z nici dentystycznych.
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
- Manualna jest dobrą bronią w ręku każdego pacjenta, jeżeli potrafi ją użytkować, trzeba być sprawnym manualnie. Charakterystyczna rzecz - u pacjentów praworęcznych zauważyłam lepsze doczyszczenie zębów po lewej stronie, ponieważ jest nam wygodniej. Jeżeli ktoś nie bardzo czuje klimat szczoteczki manualnej, zawsze może to być szczoteczka elektryczna, soniczna - wyjaśniła dentystka.
Kiedy wymienić szczoteczkę?
Szczoteczkę do zębów trzeba wymienić po chorobie oraz wtedy, gdy włosie zaczyna się już rozchodzić. - Fajnie jest generalnie co jakieś dwa miesiące rzeczywiście zmienić na nową - wskazała Agnieszka Juśkiewicz.
Co zrobić, jeśli nie wiemy, jaka szczoteczka będzie dla nas najlepsza? Kto może nam pomóc w jej dobraniu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Co zrobić, aby mieć zdrowe zęby?
Należy pamiętać, że mycie zębów to tylko jeden z elementów dbania o zdrowie jamy ustnej. Bardzo ważne są regularne wizyty u dentysty. Tylko tak można odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy z uzębieniem. Należy mieć świadomość, że im szybciej lekarz wyłapie nieprawidłowości - tym krótsze i - przede wszystkim - tańsze będzie leczenie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile kroków trzeba robić dziennie? Paulina Krupińska zdobyła się na szczere wyznanie
- 52-latek skarżył się na silne bóle głowy. Lekarze znaleźli w jego mózgu larwy tasiemca
- Tancerka z SM daje nadzieję dzieciom poruszającym się na wózku. "Nie miałam pojęcia, jak to się robi"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN