Próchnica to choroba bakteryjna. Wielu lekarzy mówi, że mamy do czynienia z jej epidemią. Skąd się bierze? Jak ją leczyć? Co można zrobić, aby nie niszczyła naszych zębów? O tym w Dzień Dobry TVN powiedział lek. dent. Przemysław Juzala.
Próchnica, czyli co?
Około 50 proc. populacji światowej ma próchnicę. W Polsce ten odsetek sięga aż 90 proc. - Bierze się ze złych nawyków higienicznych. [...] Jest to choroba bakteryjna, podjudzana przez naszą dietę, przede wszystkim bogatą w węglowodany, częste posiłki i właśnie przede wszystkim brak higieny - powiedział w Dzień Dobry TVN lek. dent. Przemysław Juzala.
Trzeba mieć świadomość, że próchnica wpływa nie tylko na nasze uzębienie, ale także inne organy, np. serce. - Próchnica drążąc w zębie, dochodzi do jego środka i stanowi taką otwartą ranę, przez którą bakterie wnikają do naszego organizmu i sieją po prostu na pozostałe narządy - tłumaczył.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że całując dziecko czy oblizując smoczek, który upadł na ziemię, by dać go maluchowi - nieświadomie przekazujemy mu groźne patogeny. - W buzi mamy cały przekrój bakterii. Te bakterie, które posiadamy, są zarówno dobre, ale i złe. W ten sposób dochodzi do przenoszenia bakterii z rodziców, czy wujków, cioci do organizmu dziecka i zakażenia - wyjaśnił specjalista.
Czy próchnicę można leczyć bez bólu?
- Jeśli szybko rozpoznamy próchnicę, to możemy zastosować nowoczesne terapie peptydowe, które pozwalają na samoistną odbudowę szkliwa, co wcześniej nie było możliwe. Szkliwo jest niestety takim materiałem w naszym organizmie, który nie regeneruje się samoistnie. Jeśli zostanie zniszczone przez bakterie, ono jest już zniszczone, nie ma możliwości odbudowy. Natomiast dwie panie ze Szwajcarii wynalazły specjalne białka, które wnikając w zmiany próchnicowe, powodują, że to szkliwo nam odrasta - opowiedział specjalista.
Co można zrobić, jeśli ząb jest już mocno zniszczony przez próchnicę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zęby trzeba myć przed czy po śniadaniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości
- Jak wzmocnić zęby? Poznaj pięć sprawdzonych sposobów
- Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Poznaj nietypowy sposób
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News