2 proc. Polaków w ogóle nie myje zębów. Co zrobić, aby dzieci nie powielały takich nawyków? W jaki sposób przekonać je do dbania o zdrowie jamy ustnej? O tym w Dzień Dobry TVN Michał Kaczmarek, lekarz stomatolog, znany jako "Tata Stomatolog", Beata Antoniuk, aktorka i Tomasz Rynkowski, aktor.
Czy dbamy o swoje zęby i swoich dzieci?
Nasze podejście do dbania o zęby i zdrowie jamy ustnej bardzo się zmieniło. - Polacy zaczęli dbać o zęby swoich dzieci, jak i o swoje też - powiedział w Dzień Dobry TVN Michał Kaczmarek, lekarz stomatolog, znany jako "Tata Stomatolog".
Nasz rozmówca dodał, że ok. pierwszych urodzin dziecka lub kiedy pojawi się pierwszy ząb, warto wybrać się z dzieckiem do dentysty. - Ta wizyta jest kierowana do rodziców, czyli jak nauczyć rodzica, jak dbać, kiedy się niepokoić, kiedy się martwić, kiedy rzeczywiście interweniować i działać i dla samego dziecka, żeby od najmłodszych lat przyzwyczajać go do tych wizyt - tłumaczył specjalista.
Choć do dbania o zęby potrzebujemy jedynie szczoteczki do zębów i pasty, to trzeba pamiętać, że dzieci nie powinny używać tej samej pasty co dorośli. - Staramy się wybierać pasty z fluorem, które mają odpowiednią ilość, jest taka jednostka 1000 ppm-ów i taką dobieramy. Dla dzieci, które nie wypluwają pasty, dajemy ilość śladową, czyli ziarenko ryżu, jak dziecko nauczy się wypluwać ziarenko grochu - dodał.
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Do dbania o zęby dzieci zachęca spektakl "Karius i Baktus" wystawiany w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.
- Nasz teatr wychodzi naprzeciw temu problemowi i pomaga dzieciom w bardzo przyjemny sposób zaznajomić się właśnie z tematyką mycia zębów, [...], przyjęliśmy, że Baktus jest bakterią, Karius jest próchnicą. Mieszkają w zębach Marka, zwykłego chłopca, który [...] nie lubi myć zębów. Jest chłopcem ogólnie bardzo grzecznym, ale to jest jedyny problem, z którym jego mama ciągle się boryka, [...], tak się staje, że mama zaprowadza Marka do dentysty, [...], i co się okazuje - te dwa cudowne stworki tracą swój domek, który miały w zębach Marka. Marek staje się chłopcem szczęśliwym i wprowadza w swoje życie dobre nawyki - tłumaczyła Beata Antoniuk, aktorka, która wciela się postać Baktusa.
- Dzieciaki są świadkami tego, [...], jak Karius i Baktus budują następny domek, czyli w postaci dziury. One są zachwycone, gdy mogą znaleźć między zębami trochę łakoci do zjadania, więc mogą sobie spokojnie tam zamieszkać. Jeden i drugi są na tyle złośliwi, że czasem mówią: "O Marek, Marek" i trach go po jedynce albo po dwójce, żeby bolało. Wtedy Marek podskakuje i krzyczy: "Mamo, mamo", stąd się bierze cała akcja z mamusią, która prowadzi go do pana stomatologa - powiedział Tomasz Rynkowski, aktor, który gra Kariusa.
Czy taka forma faktycznie może zachęcić dzieci do dbania o zęby? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Temperatura w pokoju noworodka – jaka jest najlepsza w ciągu dnia i w nocy?
- Kiedy zmieniać dziecku pieluszkę? Kontrowersyjna teoria seksuolożki
- Oto najczęstsze błędy w komunikacji z dziećmi. "To, co mówimy, buduje ich mapę świata"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News