próchnica

  próchnica

  Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce mamy epidemię próchnicy. Wynika to głównie z braku higieny i nieprawidłowego szczotkowania zębów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy higienistkę stomatologiczną Anitę Walczak, aby powiedziała, jak prawidłowo czyścić zęby.

  Kilkanaście lat temu dzieci mające dziury w zębach mogły liczyć na pomoc stomatologów, którzy mieli swoje gabinety w szkołach. Teraz młodzież nie ma takiej możliwości. Rezygnacja przez szkoły z obecności dentystów fatalnie wpłynęła na kondycję zębów młodych ludzi. Około 90 proc. nastolatków w Polsce ma próchnicę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: krajowego konsultanta ds. stomatologii dziecięcej prof. Dorotę Olczak-Kowalczyk i dyrektora jedno z gimnazjów w Łodzi Witolda Młynarczyka, aby zapytać ich, na czym polegają trudności stworzenia takich gabinetów w szkołach i czy na poprawę tych zatrważających statystyk mogą mieć wpływ zajęcia profilaktyczne.

  Próchnica zębów to choroba cywilizacyjna. Już najmłodsze dzieci w wieku przedszkolnym zmagają się z tym problemem. Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadły: stomatolog Marzena Kupis oraz aktorka Karina Kunkiewicz, mama dwójki dzieci. Czy według naszych gości gabinety stomatologiczne powinny wrócić do szkół? Na czym miałaby polegać szkolna profilaktyka i czy byłby to dobry sposób na walkę z próchnicą? Czy wiecie, że problemy z higieną jamy ustnej u dzieci najczęściej są wynikiem błędów rodziców?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Jarosław Dziedzic, lekarz stomatolog. Dlaczego wyniki badań opublikowane przez jedną z fundacji są tak zatrważające? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Dlaczego nie wszyscy wiedzą, że już u półtorarocznego dziecka trzeba czyścić zęby? Jak wygląda opieka stomatologiczna w polskich szkołach i przedszkolach?

  Stomatolog Lidia Majewska, specjalizująca się w stomatologii dziecięcej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN o profilaktyce w leczeniu zębów. Jak zapobiec osłabieniu zębów w czasie ciąży? Czy ciężarna może korzystać podczas wizyty u stomatologa ze znieczulenia? Kiedy powinniśmy się wybrać z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa? Pamiętajmy o właściwych nawykach higienicznych i regularnych kontrolach - radzi ekspert, gośc Dzień Dobry TVN.