Ile milionów Polaków nie myje zębów i nie ma szczoteczek? Dentysta ostrzega przed konsekwencjami

Źródło: Dzień Dobry TVN
Próchnica narodową epidemią
Próchnica narodową epidemią
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Statystyki są szokujące. 95 proc. 18-latków ma próchnicę, a aż 10 proc. Polaków w ogóle nie dba o higienę jamy ustnej. Nieleczone problemy z zębami mogą przyczyniać się do powstawania wielu poważnych chorób. O szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN dentysta Tomasz Kupryś.

Epidemia próchnicy

Zbliżają się święta, więc częściej niż zwykle dzieci i dorośli będą zajadać się słodyczami i deserami. Spożywanie dużej ilości cukru, zbyt rzadkie mycie zębów i nieodpowiednia higiena mogą w konsekwencji przyczynić się do powstania próchnicy.

- Próchnica to proces patologiczny zewnątrzpochodny, który jest spowodowany przez bakterie, które bytują w jamie ustnej. Należy podkreślić, że w jamie ustnej mamy 700 rodzajów różnych bakterii. Niektóre z nich, jeżeli mają substrat, czyli pokarm dla siebie, węglowodany, to rozpuszczają je, tworząc kwasy, a one rozpuszczają zęby i tworzą się tzw. dziury, czyli ubytki - powiedział dentysta Tomasz Kupryś.

Jeśli na zębie pojawia się biały ślad, co to oznacza?

- To problem jakościowy, a potem jest ilościowy, czyli powstaje ubytek. Tzw. plamę próchnicową można jeszcze odwrócić. To jest taka demineralizacja. Możemy zastosować związki fluoru, lepszą higienę i to może się cofnąć - wskazał dentysta.

Statystyki nie pozostawiają cienia wątpliwości, że z problemami z uzębieniem mierzy się duża część społeczeństwa.

- 95 proc. 18-latków ma próchnicę. Należy podkreślić, że 4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, w ogóle nie mają szczoteczek. To 10 proc. Polaków. Wszystko zrzuca się na dentofobię, ponieważ 51 proc. Polaków na tę dentofobię cierpi, czyli lęk przed dentystą. To jest trochę nieprawda. Wpływ na próchnicę mają warunki ekonomiczne, jak i predyspozycje genetyczne. Jeżeli rodzice nie dbają o zęby, to ich dzieci też nie będą o nie dbały - stwierdził Kupryś.

Próchnica i ubytki w zębach - konsekwencje

Dziura w zębie z pozoru może się wydawać małym problemem. Okazuje się jednak, że ubytek wpływa na ogólny stan zdrowia.

- O 40 proc. zwiększa się ryzyko zawału serca. Możemy mieć problemy z nerkami, stawami, może powstać sepsa. Tak naprawdę to nie jest problem skupiony w miejscu, w którym jest ząb. Ważna jest świadomość Polaków i przygotowywanie dzieci do wizyt u dentysty. Najlepszym zapobieganiem jest profilaktyka - podkreślił ekspert. - Najlepiej myć zęby po każdym posiłku. Ważne, żeby bakterie nie miały tego substratu. Jeżeli zjemy całą czekoladę i umyjemy zęby, to jest okej. Ale jeśli jemy po kawałku przez cały dzień, to te bakterie mają pożywkę przez cały czas. Ważne też są wizyty stomatologiczne co pół roku - dodał dentysta.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że jeśli ma próchnicę i oblizuje smoczek dziecka, to w ten sposób przekazuje maluchowi bakterie. Jak dbać o zęby pociechy, żeby nie miała w przyszłości kłopotów z zębami i nie obawiała się spotkań z dentystą?

- Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to jest 6 miesięcy. Później wizyta adaptacyjna, jak ma półtora roku. Ważne, żeby nie zrobić tak, że dziecko z bólem zęba przychodzi do dentysty, bo wtedy to już jest dentofobia na całe życie - powiedział Tomasz Kupryś.

Zęby należy myć po każdym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto sięgnąć po gumę do żucia bez cukru.

- To bardzo dobry sposób. Ślina ma właściwości buforowe, czyli neutralizuje te kwasy. Żując gumę, pobudzamy ślinianki do wytwarzania śliny. Należy pamiętać o tym, żeby nie żuć gumy dłużej niż pół godziny dziennie, bo to powoduje parafunkcje, napięcie mięśniowe i problemy ze stawmy skroniowo-żuchwowymi. Możemy również przepłukać zęby wodą. I jeszcze apel do rodziców, żeby przed snem nie dawać dzieciom posiłków, butelki. Te węglowodany są w jamie ustnej całą noc, jest zmniejszone wydzielanie śliny i wtedy powstaje tzw. próchnica butelkowa - wskazał dentysta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana