Ość w gardle. Co robić?
Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć jednej z najpopularniejszych potraw świątecznych, czyli karpia. Oczywiście nie wszyscy lubią ten smak, więc czasem zastępuje się go innym gatunkiem ryb. Pamiętajmy jednak, że ich nieostrożne jedzenie może prowadzić m.in. do zadławienia się ością.
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?
Skutki zadławienia mogą być bardzo poważne, dlatego w tym przypadku działanie powinno być szybkie i stanowcze. Inaczej ość może przedostać się w dalsze części przełyku, co grozi wystąpieniem stanu zapalnego, w tym wysokiej temperatury i dokuczającego bólu.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu ością
Czy zadławienie może doprowadzić do śmierci? Jak się okazuje, niesie ono za sobą też ryzyko zakażenia prowadzące do sepsy, a ta stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też i życia. W jaki sposób należy zareagować, gdy taka sytuacja spotka nas lub naszych bliskich?
Jeżeli ość doprowadzi do niedrożności dróg oddechowych, należy natychmiast spróbować się jej pozbyć, np. zachęcając do kaszlu lub w poważniejszych przypadkach, uderzając między łopatki lub stosując chwyt Heimlicha. Nie pomoże nam tu znany patent z "przepchnięciem" ości za pomocą kromki chleba. Laryngolodzy ostrzegają, że w ten sposób możemy tylko pogorszyć sytuację.
Pamiętajmy również, by zachować spokój, ponieważ panika tylko utrudni rozwiązanie problemu. Określmy miejsce, gdzie utknęła ość i jeśli ją widać, to starajmy się usunąć ją za pomocą pęsety. Jeśli nie jest widoczna, to należy udać się do specjalisty.
Jak zareagować, gdy połkniemy ość?
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej możesz znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wybraniu swojego województwa będziesz mógł zobaczyć, gdzie skorzystasz z pomocy najbliżej swojego miejsca zamieszkania.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak ubrać dziecko na święta? Pomysły na wygodne i eleganckie zestawy
- Gosia Ohme zaprasza widzów na wigilię online. "Muszę oddać trochę dobra, które dostałam"
- Ta grupa wirusów wywołuje ok. 10 proc. nowotworów. Co trzeba wiedzieć o szczepieniach przeciw HPV?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Medonet
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Phbcz