ratunek

  ratunek

  Agnieszka Boruta jest znaną polską choreografką i tancerką. Dopóki nie opublikowała swojego nagrania w mediach społecznościowych, nikt nie wiedział, jaką traumę niesie. Bo przecież ucieczka z domu publicznego to nie jest temat rozmowy przy kawie czy lampce wina. W ramach cyklu "Siła jest kobietą" zgodziła się powrócić wspomnieniami do tamtych wydarzeń. Posłuchajcie ważnego kobiecego głosu – ku przestrodze.

  Emilka co sobotę na bazarze w podwarszawskim Milanówku wystawia mały straganik. Sprzedaje na nim ciasteczka, zabawki, z których wyrosła i małe papierowe koniki, by pomóc tym prawdziwym. Filip Chajzer odnalazł dziewczynkę i wspólnie odwiedzili schronisko, w którym przebywają zwierzęta, które ratuje 11-latka.

  Piotr Stramowski chętnie angażuje się w pomoc dla zwierząt. Nie tylko namawia do ich adopcji, ale również wspiera finansowo organizacje, które się nimi opiekują. Od kilku lat jest również ambasadorem fundacji "Zwierzęca Polana". O swojej miłości do zwierzaków opowiedział widzom Dzień Dobry TVN.

  Pan Jan to 81-letni mężczyzna, który pod koniec września tego roku, w okolicach Lasu Kabackiego zasłabł i w wyniku uderzenia zaczął mocno krwawić. Pierwszej pomocy udzielił mu 11-letni Maurycy, który akurat przyjeżdżał obok na rowerze. Chłopiec opatrzył rannego i był przy nim aż do przyjazdu pogotowia. Gdzie Maurycy nauczył się zasad pierwszej pomocy? Czy zawsze ma przy sobie apteczkę? Z młodym bohaterem, jego mamą i córką Pana Jana rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Podczas szkoleń z pierwszej pomocy przekazywane są informacje na temat tego, jak należy postępować z poszkodowanymi. O tym, dlaczego warto je ukończyć mówiły w Dzień Dobry TVN dziennikarka wojenna Bianka Zalewska i Marzena Jaroszewska. W jakich sytuacjach wykorzystały swoją wiedzę zdobytą podczas szkoleń z pierwszej pomocy?

  Jak reagują właściciele zwierząt, które są im odbierane przez patrol interwencyjny? Jakie kwalifikacje posiadają członkowie takich grup i ile zgłoszeń dziennie dostają ich organizacje? Naszymi gośćmi byli Dawid Fabjański - Koordynator Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue i Grzegorz Bielawski - Pogotowie dla Zwierząt: "Mamy obowiązek, a nie możliwość, odebrania zwierzęcia, jeżeli jego zdrowie lub życie jest zagrożone". Czy, na przestrzeni lat, sytuacja zwierząt w Polsce zmienia się na lepsze?

  Dzieci - głównie z ciekawości - wkładają sobie do nosa, ust czy ucha ciała obce. Są w wśród nich: guziki, agrafki, pieniądze, ziarna fasoli, zapałki, bazie, a nawet igły. Czym to może grozić? Co powinien zrobić w takiej sytuacji rodzić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN kierownika szpitalnego oddziału ratunkowego Annę Janus-Młodawską.

  Małżeństwo Elżbieta i Stanisław Dąbrowna wybrało się w samotny rejs dookoła świata. W ostatnich dniach ich córki nie mogły nawiązać z nimi kontaktu. Wszczęto więc poszukiwania. Kobietę odnaleziono. Jakie są najnowsze wieści w tej sprawie? Jak doszło do dramatu? Czy rodzina ma wsparcie konsulatu? Z córkami pary: Hanną Dąbrowną-Kocan i Agnieszką Błażowską rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Zażywanie przez dzieci narkotyków i dopalaczy dramatycznie wzrosło. Ile środków jest obecnie dostępnych na polskim rynku? Jak działają na organizm? Po czym rozpoznać, że dziecko brało narkotyki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko. Zobaczcie, jak zachowywał się Marcin Prokop po założeniu "narkotykowych gogli".

  Niestety z powodu źle przygotowanych instalacji gazowych dochodzi do zatrucia czadem. Na szczęście jedna z rodzin z Kłodzka uniknęła tragedii dzięki przytomnej postawie rezolutnego dziesięciolatka, który - widząc, co się dzieje z jego rodzicami - zadzwonił po pogotowie. Swoim zachowaniem chłopiec zaimponował wielu osobom. Wśród nich są na pewno nasi prowadzący Dorota Wellman i Marcin Prokop.

  Pogotowie ratunkowe w Zabrzu dostało wezwanie do dziewczynki. Podczas interwencji jeden z ratowników medycznych został pobity do nieprzytomności przez ojca! Po jakimś czasie ocknął się i mimo potężnego bólu dalej pomagał dziecku. Po interwencji ratownik trafił do szpitala z obrażeniami głowy. Jak się teraz czuje? Jak dokładnie wyglądała cała akcja? Jak się czuje dziewczynka? Czy ratownik nadal obawia się ojca dziewczynki? Czy wróci do pracy? Z ratownikiem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Po skończonej służbie wracał do domu. Na poboczu leżał nieprzytomny mężczyzna. Nikt nie zwrócił na niego uwagi. Zatrzymała się tylko jedna osoba. Postanowiliśmy sprawdzić, czy naprawdę w naszym kraju panuje taka znieczulica, jak wskazują na to liczne relacje.

  Prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman udowodniła dzisiaj, że powiedzenie: "Na przyjaciół zawsze można liczyć" jest trafne w jej przypadku. Co zrobiła, aby przywrócić sprawność Marcinowi Prokopowi? Macie takich przyjaciół? :)

  Odwaga, by wyjść z tłumu, zrobić coś inaczej niż wszyscy, bezinteresownie pomóc bliźniemu, to cecha wspólna Zwykłych Bohaterów. Jeden z nich zdecydował się na sok do wody, która miała zaledwie 4 stopnie Celsjusza. Uratował życie człowieka - najwyższą i elementarną wartość. To tylko jeden z bohaterów, których przedstawiliśmy w poprzedniej edycji naszego cyklu. Teraz czas na ciąg dalszy.

  Łatwo stracić głowę, kiedy widzi się, jak najbliższa osoba osuwa się bez znaków życia na ziemię. Na szczęście 10-letnia Pola zachowała zimną krew i kiedy jej mama, na skutek wdychania czadu, straciła przytomność, zadzwoniła pod numer 112. Zobaczcie, jak mała bohaterka walczyła o życie swojej ukochanej mamy. Brawo!