Dziecko połknęło baterię. Czy trzeba podać mu miód? Ratownik medyczny: "Wytyczne są proste"

Dziecko połknęło baterię. Czy można podać mu miód?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Życie na sygnale, czyli praca ratownika medycznego
Życie na sygnale, czyli praca ratownika medycznego
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Niektóre małe dzieci połykają niemal wszystko, co wpadnie im w ręce. Szczególnie niebezpieczne są baterie. W sieci pojawiły się informacje, że w tym przypadku pomóc może miód. Czy to prawda? O tym opowiedział nam ratownik medyczny Bartek Zieliński.

Dziecko połknęło baterię - czy podać miód?

Każdy rodzic wie, że mimo największej uważności może zdarzyć się, że dziecko narazi się na niebezpieczeństwo. Maluchy często połykają drobne przedmioty, np. monety czy nawet baterie. Te drugie są szczególnie niebezpieczne, ponieważ narażają pociechę na bardzo poważne powikłania.

W sieci pojawiły się treści sugerujące, że w przypadku połknięcia baterii przez dziecko, warto podać mu miód. Nikki Jucrutz z grupy pierwszej pomocy Tiny Hearts Education poinformowała na Instagramie, że ten produkt może "tworzyć fizyczną barierę między baterią guzikową a otaczającą tkanką i pomaga zneutralizować tkankę".

Oczywiście Jucrutz podkreśliła, że pierwszym krokiem do udzielenia pomocy dziecku jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Stosowanie miodu w celach ratunkowych

Ratownik medyczny Bartek Zieliński w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl stanowczo odradził stosowanie miodu w celach ratunkowych. Jak twierdzi, znalezienie i podanie miodu mogłoby wydłużyć przejazd do placówki medycznej, a czas w tym przypadku odgrywa naprawdę istotną rolę.

- Obawiam się, że to mogłoby stać się priorytetem w chaotycznie podejmowanych decyzjach - Ile tego miodu? W jakiej postaci ten miód – płynny czy stały? Czy jeśli mam stały i rozpuszczę w gorącej wodzie, to będzie dobrze? Mam to powtarzać czy podać jednorazowo? - tłumaczył.

- W przypadku braku tego składnika w domu rozpoczęłoby się zapewne poszukiwanie go u sąsiadów, telefony po znajomych, a nawet szybka wizyta w sklepie, co zdecydowanie wydłużyłoby podróż do szpitala. Przedstawiony scenariusz to oczywiście pewna hiperbolizacja wydarzeń, ale jestem przekonany, że istnieją osoby, które wykonałyby wszystkie te czynności, a nawet jeszcze więcej - dodał.

Jak więc postąpić, gdy dziecko połknęło baterię?

- Wytyczne postępowania w tego typu przypadkach są proste, o wiele prostsze do zapamiętania niż konsystencja i dawka miodu – należy jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej poprzez transport do szpitala lub kontakt z numerem alarmowym 112 w celu wezwania zespołu ratownictwa medycznego - zaznaczył.

Ratownik medyczny dodał, że podaż płynów i pokarmów nasila perystaltykę układu pokarmowego, a tym samym przesuwanie baterii w głąb oraz wydzielanie soku żołądkowego, który może zwiększyć tempo korozji baterii i przyspieszyć uwalnianie zawartych w niej szkodliwych substancji.

- Jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia operacji - zaleca się, aby około 6-8 godzin przed operacją nie spożywać pokarmów ani płynów, ponieważ zwiększa to ryzyko powikłań w trakcie i po zabiegu - podkreślił.

- Na filmiku pokazano szynkę, na której położono baterię. Przewód pokarmowy nie jest zimnym, nieruchomym kawałkiem szynki. Jest ciepłym, wilgotnym środowiskiem, które korzystając z perystaltyki, przesuwa zawartość, co nie będzie stanowiło odpowiednika nieruchomej, zalanej miodem baterii - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości