Kontakt z psem lub kotem chroni przed alergią pokarmową? Badacze mają ciekawe ustalenia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Kontakt z psem lub kotem jeszcze w życiu płodowym dziecka zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Do takich wniosków doszli badacze z Japonii po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 60 tysięcy niemowlaków. Wnioski z obserwacji opublikowano w magazynie "PLOS ONE".     

Jak kontakt z psem czy kotem chroni przed alergią pokarmową?

Alergie - także te pokarmowe - to coraz częstszy problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sposobem na odwrócenie tego niepokojącego trendu może być kontakt ze zwierzętami. Naukowcy mieli już przypuszczenia, że obecność psa lub kota w życiu dziecka (nawet wtedy, gdy znajduje się ono jeszcze w łonie matki) zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Fukushima Medical University pokazały, że to znacznie więcej niż tylko teoria.

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne ponad 66 tysięcy dzieci. Około 22 proc. z nich - jeszcze w życiu płodowym - miało kontakt z przynajmniej jednym kotem lub psem. To właśnie w tej grupie maluchów alergię pokarmową diagnozowano znacznie rzadziej.

Przed jaką alergią chroni kontakt ze zwierzakiem?

Zebrane przez badaczy dane pokazały, że dzieci, które mają w swoim otoczeniu psa, są znacznie mniej narażone wystąpieniem alergii na jajka, mleko i orzechy. Natomiast maluchy, które wychowywały się z kotami, rzadziej są uczulone na jajka, pszenicę i soję. Co ciekawe, kontakt z chomikiem podnosił ryzyko występowania alergii na orzechy.

Warto dodać, że u dzieci, których psy czy koty mieszkały i spały głównie na dworze prozdrowotnego efektu nie było. - Związek pomiędzy ekspozycją na zwierzęta domowe a alergiami pokarmowymi może się różnić w zależności od gatunku zwierzęcia i powodującego go pokarmu - podsumowali autorzy artykułu. - Stała ekspozycja na psy i koty od rozwoju płodowego do niemowlęctwa wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej - dodali badacze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: sarahwolfephotography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana