Lyndsi Johnson lat cierpi na zespół posturalnej tachykardii ostatycznej. Choroba charakteryzuje się nietolerancją pozycji pionowej. 28-latka spędza w łóżku nawet do 23 godzin na dobę. Przypadłość kobiety zdiagnozowano dopiero po 7 latach od wystąpienia pierwszych objawów. Jak wygląda codzienność z tą rzadką chorobą?
Alergia na grawitację
Lyndsi Johnson od siedmiu lat mierzyła się z dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Często zdarzały się jej silne wymioty, kołatanie serca, ból brzucha czy głowy. Ponadto kobieta mdlała nawet 10 razy dziennie. Po trzech latach od wystąpienia pierwszych objawów 28-latka czuła się tak źle, że musiała na stałe zrezygnować z życia zawodowego.
Zdrowie
Zdrowie
W tym czasie lekarze starali się zdiagnozować jej przypadek. Podejrzewano m.in. ataki paniki, jednak okazało się, że Lyndsi zmaga się z czymś znacznie poważniejszym. W lutym 2022 kobieta dowiedziała się, że cierpi na tzw. zespół posturalnej tachykardii ostatycznej.
28-latka mdleje, gdy wstaje z łóżka
Choroba charakteryzuje się nietolerancją pozycji pionowej. Specjaliści do tej pory nie potrafią wskazać konkretnej przyczyny jej występowania. Niektórzy z nich twierdzą, że może mieć związek z przewlekłymi stanami zapalnymi czy po prostu czynnikami genetycznymi.
‘I’ve really had to adapt to this new life’ https://t.co/dOIYc8EJSq
— Metro Lifestyle (@MetroUK_Life) August 30, 2022
Gdy chory wstaje, dochodzi do szybkiego przyspieszenia tempa pracy mięśnia sercowego. Zdrowe osoby dzięki grawitacji mają prawidłową reakcję organizmu, więc w ich przypadku krew przepływa prawidłowo. U osoby z "alergią na grawitację" proces ten jest zaburzony, co uniemożliwia prawidłową reakcję organizmu.
Zespół posturalnej tachykardii ostatycznej
Jak więc wygląda codzienność 28-latki? Kobieta nie może wstać z łóżka na dłużej niż trzy minuty. Po tym czasie pojawiają się nudności. W łóżku spędza 23 godziny dziennie. Lyndsi stara się jednak nie poddawać. Korzysta ze sprzętów ułatwiających jej poruszanie się po mieszkaniu. Lekarze przepisali jej także beta-blokery, które pozwalają jej nieco dłużej utrzymać się w pozycji pionowej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Karolina Pisarek usłyszała diagnozę. "Kwalifikuję się do operacji"
- Hashimoto – autoimmunologiczna choroba tarczycy. Objawy i diagnoza
- Nie tylko skowronki i sowy, czyli poznaj swój chronotyp. Jak długo powinniśmy spać?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Zdrowie.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Matt Henry Gunther/GettyImages/Lyndsijohnson/TikTok