Podczas gdy z coraz większą świadomością dbamy o swój jadłospis i pełni ambicji wykupujemy karnety na siłownię, zapominamy o jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie - śnie. Jak wyregulować zegar biologiczny po wakacjach? Co pomaga przy budzeniu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Joanna Jurga, nauczycielka medytacji.
Ile powinniśmy spać?
Wraz z 1 września ze spaniem do południa żegnają się nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Większość z nas doskonale zna nieprzyjemne uczucie towarzyszące nerwowemu przewracaniu się z boku na bok w nocy przed trudnym porankiem. Wyliczanie godzin i minut, które dzielą nas od dźwięku budzika, wyłącznie pogłębia frustrację. Jak się przed nią uchronić?
- Powinniśmy spać o tych samych porach - kłaść się i wstawać o tej samej porze - zaznaczyła Joanna Jurga, nauczycielka medytacji. Ekspertka dopytywana przez Filipa Chajzera o dokładne ramy czasowe wyjaśniła, że będą one zależeć od chronotypu.
Chronotypy snu
Podczas gdy większość z nas kojarzy podział na skowronki i sowy, współcześnie wyróżnia się lwy, niedźwiedzie, delfiny i wilki.
- lew - typ poranny. Budzi się wcześnie, pełen energii,
- niedźwiedź - najpopularniejszy chronotyp. Poziom jego aktywności jest skorelowany ze światłem słonecznym. Zimną potrzebuje więcej snu. Lubi też ucinać sobie drzemki,
- wilk - pracuje nocą, rano nie czuje się najlepiej,
- delfin - śpi bardzo nieregularnie, często bardzo płytko. Ma największą tendencję do popadania w bezsenność.
Joanna Jurga w rozmowie z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem rozwiała jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących naszej regeneracji. Wbrew obiegowej opinii, nie każdy z nas potrzebuje takiej samej ilości snu.
- Badania mówią, że dorosły człowiek, powyżej 20. roku życia, potrzebuje między 7,5 a 9,5 godzin - powiedziała ekspertka.
Jak przestawić się na wcześniejsze wstawanie?
Gościni Dzień Dobry TVN pokazała wyjątkowe urządzenie, które może podnieść jakość naszych poranków - budzik świetlny. Nie tylko nie wydaje irytujących dźwięków, ale również pomaga naszemu organizmowi przestać wytwarzać melatoninę.
Warto skorzystać też z zegarków czy pierścionków monitorujących sen. Analiza gromadzonych przez nie danych może dostarczyć nam istotnych informacji. - Tylko nie śpijmy z telefonem przy głowie, błagam! - apelowała Joanna Jurga.
Kolejnym gadżetem wspomnianym w programie była kołdra obciążeniowa. - To jest rozwiązanie stworzone dla dzieci ze spektrum autyzmu, którym trzeba obniżać napięcie nerwowe. Okazało się, że te kołdry dobrze robią nie tylko dzieciom, ale i dorosłym - wyjaśniła ekspertka. Dodała, że obciążenie kołdry powinno stanowić 10% wagi ciała danej osoby.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy grozi ci przedwczesna śmierć? Ten prosty i 10-sekundowy test zweryfikuje prawdę
- Porażki innych ludzi cieszą bardziej niż własny sukces? "Radość z cudzego nieszczęścia łatwo jest usprawiedliwić"
- Jakie korzyści przynosi praktykowanie afirmacji? "Słowa mają energię"
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News