Dlaczego po przespanej nocy budzimy się zmęczeni? Naukowcy wymieniają 8 powodów

Śpiąca kobieta leży na łóżku i przegląda telefon
Dlaczego budzimy się zmęczeni? 8 powodów
Źródło: Hirurg/Getty Images
Śpisz rekomendowaną liczbę godzin, ale mimo tego odczuwasz marazm wstając rano z łóżka? Ze zmęczeniem po przebudzeniu boryka się wiele osób, a przyczyn tzw. bezwładności snu jest minimum osiem. Jak zwalczyć tę uciążliwą przypadłość?

Bezwładność snu - czym jest?

Stan otępienia, spowolnione ruchy, osłabiona wydajność i zdolności poznawcze czy wydłużony czas reakcji na bodźce zewnętrzne - to objawy bezwładności snu, której bardzo często doświadczamy tuż po przebudzeniu. Zjawisko to zazwyczaj trwa od 15 do 60 minut, jednak może przedłużyć się nawet do kilku godzin. Dodatkową przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu jest chroniczne zmęczenie, które towarzyszy nam pomimo przespanej nocy.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Jak poradzić sobie z tym problemem? Warto poznać 8 prawdopodobnych przyczyn zbyt mocnej i wydłużonej bezwładności snu, by następnie je eliminować i tym samym tryskać o poranku pozytywną energią. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy spać od 7 do 9 godzin. Liczy się nie tylko ilość, lecz także jakość snu.

8 powodów zmęczenia po przebudzeniu

Pierwszą przyczyną zmęczenia odczuwanego o poranku jest ogólne, chroniczne zmęczenie. I choć brzmi to jak masło maślane, w praktyce nie kłóci się z logiką. Stała bezsilność i wycieńczenie mogą być wynikiem poważnych problemów ze zdrowiem, których nie da się wyleczyć odpowiednią ilością snu i odpoczynku. Mowa np. o anemii czy nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Zmęczenie potęguje kolejne zmęczenie, tworząc tym samym błędne koło. Jedynym sposobem na zwalczenie tego nieprzyjemnego uczucia może być konsultacja u specjalisty.

- Jeśli odczuwasz niewytłumaczalne zmęczenie, ważnym pierwszym krokiem powinna być rutynowa wizyta u lekarza rodzinnego - rekomenduje Jennifer Martin, profesor medycyny w David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i prezes Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.

Warto również odróżnić zmęczenie od senności, bo choć są często traktowane jako synonim, nie zawsze idą w parze. Czasami natłok myśli towarzyszący człowiekowi podczas dnia jest tak silny, że organizm nie ma przestrzeni na odpoczynek i sił na sen.

- Istnieje wiele czynników wywołujących zmęczenie, ale one niekoniecznie sprawiają, że ludzie czują się gotowi na to, by w danej chwili zasnąć - tłumaczy ekspertka.

Siedzący tryb życia to druga prawdopodobna przyczyna odczuwania zmęczenia po przebudzeniu. Ciało, które dostosowuje się do powolnego i niewymagającego wysiłku rytmu dnia, może przyzwyczaić się do zużywania niskiego poziomu energii, co automatycznie prowadzi do spadku aktywności i zmęczenia.

Wpływ na pogłębioną bezwładność o poranku ma również kondycja psychiczna. Lęk oraz depresja nie są sprzymierzeńcami zdrowo przespanej nocy, tak samo jak nieregularne godziny zasypiania.

- Powszechnie stosowaną praktyką jest opóźnianie momentu zasypiania w weekend. Ludzie często sobie mówią: "Ok, jest piątek wieczorem. Nie muszę jutro rano pracować, więc mogę położyć się trochę później". Kładą się spać później również w sobotę, a następnie zmieniają godziny snu w niedzielę tuż przed powrotem do obowiązków służbowych. To burzy harmonię - wyjaśnia Christopher Barnes, profesor zarządzania na Uniwersytecie Waszyngtońskim, który bada związek między snem a pracą.

Innymi przyczynami odczuwania zmęczenia po przebudzeniu mogą być:

  • odwodnienie;
  • złe środowisko i rutyna - słaba higiena snu, nieświeża pościel, rozpraszające bodźce (telewizor), nieodpowiednia temperatura pomieszczenia oraz przyzwyczajenie organizmu do tego, że w łóżku wykonuje się także czynności niezwiązane ze snem i odpoczynkiem;
  • problemy z osobami śpiącymi obok (np. chrapanie, wiercenie się);
  • przerywany sen.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości