Śpisz rekomendowaną liczbę godzin, ale mimo tego odczuwasz marazm wstając rano z łóżka? Ze zmęczeniem po przebudzeniu boryka się wiele osób, a przyczyn tzw. bezwładności snu jest minimum osiem. Jak zwalczyć tę uciążliwą przypadłość?
Bezwładność snu - czym jest?
Stan otępienia, spowolnione ruchy, osłabiona wydajność i zdolności poznawcze czy wydłużony czas reakcji na bodźce zewnętrzne - to objawy bezwładności snu, której bardzo często doświadczamy tuż po przebudzeniu. Zjawisko to zazwyczaj trwa od 15 do 60 minut, jednak może przedłużyć się nawet do kilku godzin. Dodatkową przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu jest chroniczne zmęczenie, które towarzyszy nam pomimo przespanej nocy.
Zdrowie
Zdrowie
Jak poradzić sobie z tym problemem? Warto poznać 8 prawdopodobnych przyczyn zbyt mocnej i wydłużonej bezwładności snu, by następnie je eliminować i tym samym tryskać o poranku pozytywną energią. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy spać od 7 do 9 godzin. Liczy się nie tylko ilość, lecz także jakość snu.
8 powodów zmęczenia po przebudzeniu
Pierwszą przyczyną zmęczenia odczuwanego o poranku jest ogólne, chroniczne zmęczenie. I choć brzmi to jak masło maślane, w praktyce nie kłóci się z logiką. Stała bezsilność i wycieńczenie mogą być wynikiem poważnych problemów ze zdrowiem, których nie da się wyleczyć odpowiednią ilością snu i odpoczynku. Mowa np. o anemii czy nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Zmęczenie potęguje kolejne zmęczenie, tworząc tym samym błędne koło. Jedynym sposobem na zwalczenie tego nieprzyjemnego uczucia może być konsultacja u specjalisty.
- Jeśli odczuwasz niewytłumaczalne zmęczenie, ważnym pierwszym krokiem powinna być rutynowa wizyta u lekarza rodzinnego - rekomenduje Jennifer Martin, profesor medycyny w David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i prezes Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.
Warto również odróżnić zmęczenie od senności, bo choć są często traktowane jako synonim, nie zawsze idą w parze. Czasami natłok myśli towarzyszący człowiekowi podczas dnia jest tak silny, że organizm nie ma przestrzeni na odpoczynek i sił na sen.
- Istnieje wiele czynników wywołujących zmęczenie, ale one niekoniecznie sprawiają, że ludzie czują się gotowi na to, by w danej chwili zasnąć - tłumaczy ekspertka.
Siedzący tryb życia to druga prawdopodobna przyczyna odczuwania zmęczenia po przebudzeniu. Ciało, które dostosowuje się do powolnego i niewymagającego wysiłku rytmu dnia, może przyzwyczaić się do zużywania niskiego poziomu energii, co automatycznie prowadzi do spadku aktywności i zmęczenia.
Wpływ na pogłębioną bezwładność o poranku ma również kondycja psychiczna. Lęk oraz depresja nie są sprzymierzeńcami zdrowo przespanej nocy, tak samo jak nieregularne godziny zasypiania.
- Powszechnie stosowaną praktyką jest opóźnianie momentu zasypiania w weekend. Ludzie często sobie mówią: "Ok, jest piątek wieczorem. Nie muszę jutro rano pracować, więc mogę położyć się trochę później". Kładą się spać później również w sobotę, a następnie zmieniają godziny snu w niedzielę tuż przed powrotem do obowiązków służbowych. To burzy harmonię - wyjaśnia Christopher Barnes, profesor zarządzania na Uniwersytecie Waszyngtońskim, który bada związek między snem a pracą.
Innymi przyczynami odczuwania zmęczenia po przebudzeniu mogą być:
- odwodnienie;
- złe środowisko i rutyna - słaba higiena snu, nieświeża pościel, rozpraszające bodźce (telewizor), nieodpowiednia temperatura pomieszczenia oraz przyzwyczajenie organizmu do tego, że w łóżku wykonuje się także czynności niezwiązane ze snem i odpoczynkiem;
- problemy z osobami śpiącymi obok (np. chrapanie, wiercenie się);
- przerywany sen.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Spanie nago w upalne noce - jak wpływa na zdrowie?
- Śpisz na brzuchu? To niezdrowa praktyka. Dzieci ucierpią najbardziej
- Lęk przed snem - somnifobia. Przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Hirurg/Getty Images