Profilaktyka zdrowia

Śpisz na brzuchu? To niezdrowa praktyka. Dzieci ucierpią najbardziej

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
Onet.pl, infoDENT24.pl
Kobieta śpi na brzuchu

Ulubioną pozycją do spania dla 7% ludzi jest leżenie na brzuchu. Ułożenie takie, mimo że wygodne, może być jednak niebezpieczne dla zdrowia. Stomatolodzy apelują, że na szkodliwe działanie nacisku na szczękę narażone są głównie dzieci. Co im grozi?

Czy dzieci mogą spać na brzuchu

Kluczem do wszystkiego jest umiar. Jeżeli spanie na brzuchu zdarza się sporadycznie, z pewnością nie zaszkodzi maluchom w stopniu zauważalnym.

Warto jednak pamiętać, że podczas leżenia na brzuchu twarz skierowana jest w stronę poduszki - na wprost lub bokiem. Ma to związek ze stałym naciskiem, któremu poddane są przez kilka godzin żuchwa i szczęka. Nieukształtowane w wieku niemowlęcym i dziecięcym (aż do nastoletniego) są podatne na wpływy bodźców zewnętrznych bardziej niż kości człowieka dorosłego.

W konsekwencji dziecko może zmagać się poważnymi wadami zgryzu, które wcale nie mają podłoża genetycznego.

- Często winne są nasze złe nawyki - świadome lub nie. Problem zaczyna się już w dzieciństwie, ponieważ wtedy zgryz jest najbardziej plastyczny i wrażliwy na wszelkie czynniki zewnętrzne. Przykładem takiej feralnej kombinacji jest spanie na brzuchu. Obciąża ono nie tylko kręgosłup, szyję czy narządy wewnętrzne, powodując ból czy trudności z trawieniem, ale także może spowodować nieprawidłowy rozwój zgryzu - tłumaczy dla serwisu infoDENT24.pl lekarz stomatolog Monika Stachowicz.

Jak dbać o zęby?

Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Powstałe na skutek spania na brzuchu zwężenie łuków zębowych i tym samym stłoczenie zębów nie są wyłącznie defektami ortodontycznymi i estetycznymi. Zmianie kształtów twarzy zazwyczaj wówczas towarzyszą: seplenienie, trudności z przeżuwaniem pokarmu czy nawet problem z prawidłowym oddychaniem.

- Zęby mogą na siebie nachodzić, wyrastać w nietypowym miejscu np. poza łukiem zębowym, pod lub nad innym zębem, a także pod złym kątem - obrazuje dentystka.

Spanie na brzuchu - konsekwencje zdrowotne

Na wady zgryzu, które pojawiają się podczas długotrwałego i systematycznego leżenia na brzuchu, narażeni bywają również dorośli. Mimo że ich szczęki i żuchwy są już ukształtowane, nawet proste i zdrowe zęby mogą ulec stłoczeniu, co prowadzi do próchnicy lub chorób dziąseł.

- Wady zgryzu sprawiają także, że zęby nie kontaktują się ze sobą prawidłowo, co może powodować zgrzytanie zębami, dyskomfort podczas żucia pokarmu, bóle głowy czy problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi - ostrzega lek. stomatolog Monika Stachowicz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: Onet.pl, infoDENT24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Deagreez/Getty Images

Pozostałe wiadomości