Niedobory snu negatywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka? Naukowcy nie mają wątpliwości

Śpiący chłopiec w pasiastej piżamie.
Długość snu a rozwój mózgu dziecka
Źródło: Ray Kachatorian/Getty Images

Nocny wypoczynek ma niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, w tym także na kondycję jego mózgu. Naukowcy z University of Maryland odkryli, że niedobory snu u najmłodszych mogą prowadzić do poważnych szkód neurologicznych. W badaniach wzięły udział maluchy w wieku 9-10 lat.

Długość snu a rozwój mózgu dziecka

Naukowcy z University of Maryland przeanalizowali dane na temat snu 8300 dzieci w wieku 9-10 lat, biorących udział w projekcie badawczym Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Badanie to uznawane jest za największe przedsięwzięcie dotyczące oceny rozwoju mózgu u dzieci w USA. Wnioski opublikowano na łamach "The Lancet Child & Adolescent Health".

Dzieci

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

- Odkryliśmy, że dzieci, które nie miały odpowiedniej ilości snu - spały krócej niż dziewięć godzin w ciągu nocy na początku badania - miały mniej istoty szarej w niektórych partiach mózgu, związanych z koncentracją, pamięcią i kontrolą zachowań niż te, które miały zdrowe nawyki dotyczące snu. Różnice te utrzymywały się jeszcze przez dwa lata. To niepokojący wynik, który sugeruje długofalowe, negatywne skutki niedoboru snu - poinformował autor analizy, dr Ze Wang.

Skutki niedoboru snu u dziecka

Naukowcy wzięli pod uwagę rozmaite czynniki towarzyszące, między innymi status społeczno-ekonomiczny, płeć czy rozwój fizyczny. Udało im się ustalić, że dzieci, które poświęcały na nocny wypoczynek wystarczającą ilość czasu, w ciągu kolejnych dwóch lat potrzebowały coraz mniej snu. W przypadku maluchów z niedoborami nie zarejestrowano takich zmian.

- Staraliśmy się porównać obie grupy tak dokładnie, jak to tylko możliwe, aby móc możliwie w pełni zrozumieć długofalowy wpływ zbyt małej ilości snu na dziecięcy mózg. Potrzebne są dodatkowe badania, które mogłyby potwierdzić nasze odkrycie i sprawdzić, czy jakieś interwencje mogą poprawić zwyczaje związane ze snem i odwrócić neurologiczne szkody - podkreślił dr Wang.

Jak zadbać o wypoczynek dziecka?

Eksperci z American Academy of Pediatrics zachęcają rodziców do wyrabiania u dzieci zdrowych nawyków związanych ze snem. Jak podaje tvn24.pl, ich podstawowe zalecenia to stała rutyna, aktywność fizyczna w ciągu dnia, ograniczanie czasu spędzanego przed ekranami i odstawienie urządzeń elektronicznych na godzinę przed pójściem spać.

- W trakcie pełnego różnych wydarzeń dzieciństwa, przy dniach wypełnionych lekcjami i innymi zajęciami, sen czasami może być zaniedbywany. Teraz widzimy, jak szkodliwe może to być dla rozwoju dziecka - stwierdził dziekan University of Maryland School of Medicine, prof. E. Albert Reece.

Więcej informacji na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości