Jak wyprowadzić dziecko z sypialni rodziców? Istotne jest stymulowanie czucia głębokiego

Jak wyprowadzić dziecko z sypialni?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, by dziecko zaczęło spać u siebie
Co zrobić, by dziecko zaczęło spać u siebie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Sposoby na usypianie dzieci
Sposoby na usypianie dzieci
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak zachowuje się przestymulowane dziecko?
Jak zachowuje się przestymulowane dziecko?
Spora grupa rodziców śpi w jednym łóżku ze swoim dzieckiem. Choć takie rozwiązanie wydaje się wygodniejsze, to przychodzi czas, kiedy maluch powinien przenieść się do swojego łóżka. Niestety to może być bardzo trudne. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak "wyprowadzić" dziecko z łóżka rodziców? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Faliszewską, rehabilitantką, specjalistki integracji sensorycznej.

Dlaczego dzieci lubią spać z rodzicami?

Spanie w jednym łóżku jest przyjemne zarówno dla rodzica, jak i malucha. Jednak przychodzi taki moment, gdy rodzic chce się pozbyć dziecka z sypialni. Co ciekawe, spora grupa maluchów w pewnym wieku chce mieć już swój pokój i swoje łóżko. - Jeśli dziecko nie ma zwiększonego zapotrzebowania na bodźce sensoryczne, to ono w pewnym momencie wyprowadza się samo. Chce mieć swój pokój, swoje łóżeczko. Ten proces następuje naturalnie, samoistnie, nie wymaga większego naszego nakładu - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Faliszewska, rehabilitantka, specjalistka integracji sensorycznej. Trzeba jednak podkreślić, że trudno określić konkretny przedział wiekowy, kiedy ta wyprowadzka z sypialni rodziców nastąpi.

W sytuacji, gdy dziecko ma zwiększone zapotrzebowanie w zakresie dotyku powierzchownego, czucia głębokiego, układu przedsionkowego, może chcieć dłużej spać w jednym łóżku z rodzicami. To zwiększone zapotrzebowanie można rozpoznać po zachowaniu dziecka. - Jeśli położymy dziecko w łóżeczku głową w jedną stronę, a ono robi tysiące piruetów i śpi w zupełnie innym miejscu łóżka, to świadczy o tym, że potrzebuje ono aktywności ruchowej [...], żeby dostymulować układ przedsionkowy - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Co zrobić, żeby dziecko zaczęło spać we własnym łóżku?

Dlatego, aby ułatwić dziecku to "wyprowadzenie się" z sypialni rodziców trzeba wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom. Jednym ze sposobów stymulowania czucia głębokiego jest przytulanie. - To nie ma być delikatny docisk, ale ma być faktycznie docisk z przytrzymaniem. Nie ma być to bicie, klepanie, szczypanie. Dobrze jest wziąć dziecko plecami do siebie [...], najlepiej, jeśli dziecko ma rączki przy sobie [...], nasze ręce [...] obejmują dziecko i dociskamy jednostajnym ruchem - mówiła specjalistka.

Warto dodać, że w łóżku z rodzicami znacznie dłużej pozostają dzieci bardzo wrażliwe, emocjonalne. Dlatego dobrze jest oddziaływać na te rejony ciała, które korespondują z emocjami. - To są właśnie głowa, ręce, obręcz barkowa, stopy, wewnętrzna strona ud - mówiła specjalistka.

Deficyty pomoże wyrównać także kołdra obciążeniowa. Jak działa? Jak ją wybrać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości